Když na jaře vypukla válka na Ukrajině a stovky tamějších uprchlíků začaly hledat azyl také v Havířově, bylo jasné, že jako ADRA chceme pomoci. Otevřít humanitární sklad bylo pro nás obrovským skokem do neznáma. Díky prostorům, které nám zdarma poskytla společnost Heimstaden, jsme mohli začít sloužit. Nikdo si tehdy ani neuvědomoval, jak důležité se toto místo stane. Kdo by na začátku čekal, že se k humanitární pomoci registruje 571 lidí a celkově tak přijdeme do kontaktu s více než dvěma tisíci Ukrajinci?

Víte, vlastně ani nejde o čísla, ani o fakt, že bylo vydáno určitě přes tisíc potravinových tašek. Jde především o lidi, o úžasné ženy, muže a děti, které jsme mohli poznat a o jejich osudy. Posuďte sami – jaké to asi je pro těhotnou maminku sedmi dětí, když má opustit domov? Jaké to musí být pro osmdesátiletou babičku, která se už těšila na klidné stáří? A co má říkat slečna, která jako sirotek opouštěla Ukrajinu a ani v Česku nikoho nemá? Nebo děti, kteří přišly o domov, kamarády a pocit bezpečí? Jsme rádi, že právě pro takové lidi jsme tu mohli být. Dokonce jsme s mnoha mohli navázat přátelství, která přesahují zdi skladu. Nic z toho by však nebylo možné nebýt vás, mnoha desítek dárců a  dobrovolníkům a dobrovolnicím, kteří věnovali svůj volný čas službě druhým.

Zdeněk Soviš, koordinátor humanitární pomoci

VELKÉ poděkování patří společnosti Hyundai motor manufacturing czech s.r.o, díky jejichž daru jsme pomohli tisícům ukrajinským obyvatelům. Na reportáž z humanitárního skladu v Havířově se můžete podívat tady