Díky projektu Bo sme partyja se do dobrovolnických řad hlásí i divadelní herci. Jsme tomu nesmírně rádi, neboť víme, jak jejich přítomnost může obohatit druhé lidi. Jedním z takových dobrovolníků je i mladý herec Václav Švarc z Divadla Petra Bezruče v Ostravě, který minulý týden těšil seniory a seniorky v domově seniorů Senecura v Havířově.

Když přicházel, měl určitou představu, jak by jeho setkání se staršími lidmi mohlo vypadat, ale myslím, že tento společný zážitek zcela předčil všechna očekávání. Milé aktivizační pracovnice jej zapojily do tzv. Filmového klubu, kde nejprve probíhal kvíz na téma Národní divadlo a následně jsme se společně snažili najít dvojice osob – Božena a Oldřich, Jeníček a Mařenka, Tristan a Izolda… Dále měl pan Václav připravenou knihu od Agathy Christie, kterou si přinesl z domu. Zasedl ke stolu a jeho nádherný hlas se rozezvučel místností. Podařilo se mu vytvořit kouzelnou atmosféru, kdy všichni se zaujetím poslouchali začátek napínavého příběhu. Po přečtení několika stránek zazněl bouřlivý potlesk a nastalo vzrušující povídání o knihách – o tom, co by senioři chtěli přečíst příště. „Víte, my bychom chtěli slyšet něco veselého, něco humorného…,“ zaznělo z úst jedné seniorky. Po domluvě už je nachystána kniha Povídky Šimka a Grossmanna, tak snad bude mít tato kniha větší úspěch.

Následně se všichni rozpovídali o divadelním světě – pan Švarc má jedinečné zážitky z otáčivého hlediště v Českém Krumlově, když tam jednu sezonu hrál. Staří lidé vzpomínali na jejich skvělé zážitky z různých divadel ve světě. Vyslechli jsme si, jak je obrovské podium v Moskvě, kde je známý Bolšoj těatr. Jeden senior poznamenal: „Víte, my jsme museli otáčet hlavou zleva doprava, abychom viděli celé představení!“

Atmosféra tohoto setkání byla neuvěřitelná, hodně se vzpomínalo, také jsme recitovali, tedy hlavně jedna seniorka, která sbírku básní Kytice znala celou nazpaměť. V závěru jsme si dokonce zazpívali, všichni jsme si notovali píseň Čerešničky, čerešničky, čerešně, vy ste sa ně rozsypaly na cestě…

Jsme rádi, že jsme mohli zažít báječné dopoledne s úžasnými seniory a seniorkami, dozvěděli jsme se spoustu nových a zajímavých informací, dokonce jsme v závěru navštívili jednu paní, která nám ukázala svou sbírku obrazů a vzdělala nás trochu v oblasti maleb a kreseb. Děkujeme za toto milé dopoledne, těší nás, že dobrovolníky s velkým laskavým srdcem je možno najít i na prknech, která znamenají svět. A my Adráci jsme vděční, že díky projektu Bo sme partyja můžeme potkávat tak skvělé lidi, jakým bezpochyby je i mladý herec pan Václav Švarc.