To, že máme mezi dobrovolníky samé dobré duše, víme, ale občas je některá výjimečná oceněna přímo v Praze v rámci samotného projektu s názvem „Dobrá duše“. Letošní ocenění získala dobrovolnice Boženka Zipserová, která již 10 let dochází za seniory do Domova seniorů při Centru sociálních služeb Český Těšín.

Pomáhat je lidské. Projekt Dobrá duše není soutěží, ve které vyhrává lepší či rychlejší. Vyhrává tady každý: ten, kdo se rozhodne pomáhat, i ten komu se pomoci dostává. Dobrá duše má však svá pravidla. Když je budeme společně respektovat, svět okolo nás bude aspoň o kousek lepší. 

Sama Boženka o své cestě dobrovolnictvím píše: „Nyní po deseti letech s ohlédnutím zpátky zjišťuji, že má dobrovolnická činnost nebyla marná. Získala jsem nejen kamarádské vztahy, ale i náklonnost jako u své maminky. Zejména mě oslovily životní příběhy, ze kterých jsem si mohla vzít i vzor a ponaučení do mého života. S láskou vzpomínám na čtyři klientky, které už ukončily svou životní dráhu. Vzpomínám na paní Aničku, která ve svých sto letech byla nesmírně milá. Přestože jí ubývaly síly, měla životní optimismus, stále měla dobrou paměť a dovedla poradit i zaujmout svým vyprávěním v zážitcích z druhé světové války, i po ní.

Stávající klientka paní Helenka má 99 let. Docházím k ní již šestým rokem. Přestože moc nekomunikuje, dovede naznačit, že se těší na další návštěvu a nejlépe už zítra. Hodně jsme si na sebe zvykly. Sdělila mi, že bohužel přišla o své tři syny, ale našla přátelství se mnou, jako bych byla její dcera. Není vždy lehké dívat se na těžkosti lidí, kteří jsou odkázání na pomoc druhých. Avšak vědomí, že jim udělá radost má návštěva, pohlazení nebo pokud počasí dovolí vycházky do přírody a vidím tak úsměv či slzy radosti na jejich vrásčité tváři, tak je to dostačující odměna.“

Paní Boženku na ocenění navrhli přímo zaměstnanci českotěšínského Domova seniorů. Společně se sociální pracovnicí Helenkou Lamaczovou pak obě ženy jely na vyhlášení do Prahy. Atmosféra tam vždy bývá nadmíru laskavá a srdečná. Jaká radost, když zjistily, že Boženka vyhrála! Připojujeme se ke všem gratulantům a blahopřejeme. Máme velikou radost z tohoto ocenění. A jistě nám dáte za pravdu, že dobrých duší není nikdy dost! 😉