Díky společnosti Isolit Bravo a díky úžasnému přístupu pana ředitele Kvido Štěpánka, jsme již podruhé mohli zdarma převézt humanitární pomoc na zakarpatskou Ukrajinu. Jeho kamion i s řidičem dovezl kolem osmi tun darů z Čech a Moravy.

Dobrovolnické centrum ADRA v Havířově se stará o ukrajinský projekt, který je určen pro sociálně slabé obyvatele, sirotky a děti ve školách pocházející z chudobných poměrů na Zakarpatí.
Spolupracujeme s přijímající organizací In Action, která musí dodržovat veškerá pravidla Ukrajiny při dovozu humanitární pomoci. V kamionu byla pomoc pro nemocnici, jako nemocniční postele, noční stolky, pro školku dětská lehátka, pro školy několik palet sešitů a pro potřebné kvalitní oděvy a boty. Vezli jsme i tři jízdní kola od dárců z Havířova.

Celý náklad se složil do půjčeného skladu za městem Mukačevo a do dvou dnů byla všechna pomoc na svém místě. Než kamion dostane povolení k příjezdu na Ukrajinu, formality musí obsahovat 21 podpisů a přijímající organizace musí doložit, kam pomoc poputuje. Po příjezdu a rozvozu je opět přijímající organizace In Action kontrolována, zda jsou všechny dokumenty v pořádku a zda je pomoc na svém místě.

Sešity pro Mukačevo
Vzhledem k tomu, že jsme přivezli sešity pro školy, několik jsme jich sami navštívili. Jednalo se o školy za městem, které nejsou nikým dotované a kde se učí děti z velmi chudobných poměrů. Přijetí vedením škol bylo vždy srdečné a všude jsme se cítili velmi dobře. Děti byly ukázněné a čisté. Radost z námi darovaného sešitu byla velká.

Jsme si vědomi, že naše pomoc je jako kapka v moři, ale rovněž víme, že i tato kapka má své místo. Těší nás, že můžeme být svědky toho, že pomáhat má smysl a že pomáhat je radost.