Zvýšení produktivity zemědělské produkce malých farmářů udržitelnými ekologickými postupy

Kdy
2025-2026
Co
Zavedeme udržitelné a ekologické postupy pro obohacování půdy pomocí vermikompostu a aplikace biouhlu. Zvýšíme produktivitu zemědělské produkce malých farmářů.
Kde
Kambodža, provincie Pursat
Proč pomáháme právě v Kambodži
Kambodža čelí výzvám spojeným s kvalitou půdy, které jsou důsledkem kombinace klimatických změn a intenzivního používání minerálních hnojiv. Většina těchto hnojiv se dováží ze zahraničí, což je nejen neekonomické, ale také neekologické. Snadná dostupnost těchto hnojiv výrazně potlačuje tradiční využití organického odpadu k obohacení půdy. Pod vlivem médií a tlaku na vyšší výnosy jsou lidé vedeni k používání minerálních hnojiv, což oslabuje jejich důvěru v přírodní postupy. Mnoho oblastí Kambodže má písčité a chudé půdy, kterým chybí živiny a humus podporující růst rostlin. Použití biouhlu a vermikompostu představuje účinný způsob, jak podpořit udržitelné zemědělství, snížit závislost na minerálních hnojivech a zároveň zlepšit úrodnost půdy. Tyto metody pomáhají zadržovat vodu, uchovávat živiny a podporují mikrobiální aktivitu, čímž přispívají k lepším podmínkám pro pěstování plodin.
Komu a jak pomůžeme
Ve spolupráci s ADRA Kambodža a Českou zemědělskou univerzitou v Praze se zaměříme na místní farmáře a zástupce místní samosprávy v provincii Pursat, kteří budou rozděleni do dvou skupin. První skupinu budou tvořit farmáři, kteří už mají znalosti s výrobou a využitím vermikompostu, zatímco druhá skupina bude zahrnovat nové farmáře, kteří se chtějí naučit udržitelné zemědělské postupy. Cílová skupina bude rovnoměrně rozdělena na 50 % mužů a 50 % žen, což zajistí vyvážené zastoupení.
Co chystáme
- Předáme znalosti potřebné pro tvorbu pyrolytické jednotky. Jde o zařízení, díky kterému dochází k rozkladu organických materiálů bez přístupu kyslíku. Tím se zabrání vzniku a uvolňování škodlivých zplodin do ovzduší. Tento proces, nazývaný pyrolýza, umožní místním farmářům přeměnit zbytky zemědělské produkce (rýžové slupky, kukuřičné klasy, skořápky kokosů…) na biouhel. Po navrácení do půdy biouhel zvyšuje její kvalitu. Využitím pyrolytické jednotky dochází k lepšímu nakládání se zemědělskými odpady.
- Proškolíme skupinu farmářů a zástupců soukromého sektoru, kteří se stanou odborníky v oblasti biouhlu a vermikompostování. Tito specialisté následně vyškolí další farmáře a předají jim své znalosti, čímž zajistíme dlouhodobé šíření udržitelných zemědělských postupů.
- Poskytneme finanční podporu novým podnikům zaměřeným na výrobu biouhlu a vermikompostu. Aby se podpořila spolupráce a sdílení zkušeností mezi farmaři, budou organizovány koordinační fóra a výměnné návštěvy.
- Farmářům poskytneme nejen školení, ale také podporu v propagaci jejich podnikání, aby získali pevné základy v marketingu a dosáhli většího úspěchu na trhu. Díky tomu budou moct efektivněji prodávat vermikompost, biouhel i další produkty ze svých farem.
- Budeme šířit povědomí o využívání vermikompostování a biouhlu. Budeme motivovat a vzdělávat místní farmáře k využívání těchto technologií. Poskytneme praktické návody s klíčovými informacemi pro jejich zavedení do praxe a přínosy, které tyto technologie přinášejí.
Souvisí v aktualitách
Projekt podpořili
Tento projekt je realizován Rozvojovým programem OSN (UNDP) za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Obsah tohoto materiálu nemusí nutně vyjadřovat oficiální názory Ministerstva zahraničních věcí České republiky, případně Organizace spojených národů, včetně UNDP, nebo členských států OSN.


