Ze dne na den se jim zhroutil svět. Do jejich životů s běžnými starostmi a radostmi vstoupila válka a změnila je k nepoznání. Přišli často o všechno, o majetek i o své blízké. Několik dnů i týdnů se skrývali ve sklepech a krytech, báli se o své zdraví i svůj život. To, co zbylo z jejich domovů, opustili narychlo a s prázdnýma rukama. Uchýlili se do bezpečnějších částí země a stali se z nich “vnitřně vysídlení”. Právě jim nyní ADRA na Ukrajině pomáhá přečkat nelehké období, než se budou moci vrátit domů či začít nanovo.

Podle údajů UNHCR (Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) se na Ukrajině nachází více než 7 milionů tzv. vnitřně vysídlených osob. Z válečných oblastí odešli do klidnějších částí země například ke svým příbuzným či známým, sehnali si pronájem nebo našli útočiště v tzv. “kolektivních centrech”. Jejich finanční prostředky jsou omezené a rychle dochází, někteří se octili dokonce zcela bez peněz. Jsou jednou ze skupin, kterým poskytuje ADRA humanitární pomoc. V prvních týdnech války se jednalo převážně o potravinovou pomoc. Nyní v rámci dlouhodobějšího projektu podpořeného z prostředků Evropské unie v programu „Humanitární pomoc a civilní ochrana EU“ poskytujeme místnímu obyvatelstvu víceúčelovou peněžitou pomoc, která jim umožní nakoupit zboží dle vlastního uvážení a aktuálních potřeb.

Olga

„Jsem z malého města Popasnaja v Luhanské oblasti. V únoru začaly útoky a my strávili tři týdny ve sklepě. Pak jsme se odvážili opustit město, které bylo kompletně zničeno. Nejdříve jsme šli do Doněcké oblasti a potom do Kyjeva, kde teď žijeme. Doma nám nic nezbylo. Nic. Odešli jsme v oblečení, které jsme měli na sobě, když jsme seděli ve sklepě. Bundy, teplé oblečení, kalhoty, svetry. To je všechno, co jsme byli schopni vzít s sebou,” vypráví Olga Zhizhimova. O podpoře od organizace ADRA se dověděla na sociálních sítích. Pomoc od Adry přišla právě včas. Když mi přišla zpráva, že ADRA schválila naši žádost a získali jsme podporu, volala jsem všem známým a řekla jim, že zázraky se dějí. Mohli jsme si koupit základní potřeby pro život, máme teď ložní prádlo, ručníky a další věci. Nevím, kdo jiný nabízí takovou příležitost. Stát se samozřejmě snaží pomáhat, ale víte, kolik nás tu teď je a jak moc je potřeba pomáhat včas. Moc děkuji Adře za vaši pomoc. Děláte skvělou práci.”

O možnosti získat podporu od organizace ADRA se lidé dozvídají stejně jako Olga na sociálních sítích, od svých známých, humanitárních pracovníků či z webových stránek ADRA. Naše partnerská organizace ADRA Ukrajina zařídila také spot v ukrajinské televizi, zájemců o pomoc máme hodně. Finanční pomoc rozdělujeme na základě žádosti, kterou lidé podávají prostřednictvím našeho call centra. Operátoři podle dokumentů zaslaných přes aplikaci telegram ověřují, odkud žadatelé jsou, jaké jsou jejich životní poměry i to, zda již nečerpají pomoc od jiné organizace (tyto informace neziskové organizace na Ukrajině sdílejí). Kritéria pro poskytnutí pomoci jsou předem daná, přednost mají ženy a domácnosti samoživitelek/samoživitelů, těhotné a kojící ženy, ohrožené děti, seniorky a senioři, hendikepovaní lidé a další zranitelné osoby.

Inesa

Když Inesa Baranova z Mariupolu, matka dvou dětí, popisuje svůj válečný příběh, neubrání se přitom slzám. „Prošli jsme si peklem. Byli jsme skoro měsíc ve sklepě, bez vody a bez jídla. Venku bylo -12 stupňů, vodu jsme si vypouštěli z bojlerů, ale ani to někdy nebylo možné, protože zamrzala. 18. března v 9:12 ráno byl dvůr našeho domu zasažen leteckou střelou. Stala se hrozná věc, pohřbili jsme 13 lidí. A pak byla zraněna moje dcera. Nesli jsme ji celou od krve, všichni jsme byli celí od krve. Nemocnice naštěstí pořád stála a doktoři poskytovali pomoc a zašívali rány. O dvě hodiny později, když jsme se vrátili z nemocnice, byl náš dvůr k nepoznání. Všechno shořelo, všechna auta, i naše, nebyla tam ani okna, zůstala jen prázdná díra. Museli jsme zůstat ještě týden, než jsme byli schopni opustit Mariupol.” Inesa s dětmi se poté dostala do Kyjeva, kde se dověděla o pomoci poskytované Adrou obětem války. I ona oceňuje, že pomoc přišla v pravý čas. “Ani jsem nečekala, že nám pomůžete tak rychle. Opravdu velmi rychle. Jen jsme vyplnili formulář a za týden jsme již měli podporu. Tyto peníze nám na začátku velmi pomohly. Utratili jsme je za základní věci – oblečení, potřeby do školy a domácnosti, které jsme opravdu postrádali. Děkujeme vám za všechno.”

V současné době poskytujeme finanční pomoc na 3 měsíce ve výši 2200 ukrajinských hřiven za měsíc. Tato částka odpovídá zhruba 70 eurům. Tímto způsobem můžeme podpořit až 11 300 osob. Poskytování finanční podpory považujeme za nejefektivnější způsob pomoci, protože lidé si mohou sami rozhodnout, co nejvíce potřebují a co je pro ně v danou chvíli nejdůležitější.

Olena

Na co vše a proč nyní potřebuje finance vysvětluje paní Olena Slobodianiuk. “Odstěhovali jsme se z Chersonské oblasti a po obtížné cestě se nám podařilo dostat do Kyjeva. Potřebujeme finanční podporu, abychom mohli zaplatit ubytování a jídlo, protože po měsících okupace nemáme skoro žádné finanční prostředky. Není práce, nájmy a ceny jsou vysoké a my jsme přijeli téměř bez peněz. Proto byla pomoc od Adry dobře načasovaná, bez ní bychom nebyli schopni přežít. ADRA pro nás byla jako světlo na konci tunelu. Neměli jsme žádnou naději a nevěděli jsme, na koho se máme obrátit, ale vaše organizace nám velmi pomohla a podpořila nás v těžkých časech. Proto jsme vám velice vděční. Prosím, pokračujete v pomoci lidem z Chersonu a všem, kteří pomoc potřebují.K této prosbě se připojujeme i my. Děkujeme, že jste tu s námi pro druhé.

Vaše pomoc je stále potřeba

Miliony lidí se nemohou vrátit domů, nebo domov ani nemají. Jsou často již zcela bez prostředků a zima se blíží. Pomozte nám zajistit pro ně základní životní potřeby.

projekt podpořili

Projekt “Humanitární pomoc lidem postiženým konfliktem na Ukrajině” je podpořen z prostředků Evropské unie a českých soukromých dárců. http://ec.europa.eu/echo/