Pomáháme lidem postavit se na vlastní nohy: projekty v oblasti obživy

Pomáháme lidem postavit se na vlastní nohy: projekty v oblasti obživy
Někdy je potřeba pomáhat hned. Když přijde přírodní katastrofa, válka či etnický konflikt, lidé ztratí střechu nad hlavou nebo jsou nuceni narychlo opustit své domovy. V takových chvílích jsme tu pro ně s humanitární pomocí, zajišťujeme základní potřeby, potraviny, vodu, léky. Většina událostí, po kterých pomáháme, má však i dlouhodobé důsledky. Jedním z nich často bývá ztráta výdělku a obživy pro ty, které katastrofa zasáhla. A právě na možnost uživit sebe i svou rodinu a postavit se zpět na vlastní nohy se letos zaměřují hned 4 naše nové zahraniční projekty.
Niger
Ačkoli jsme již v jiné zemi, i zde pomáháme lidem zasaženým násilným konfliktem v Mali. Ten totiž zasahuje do hraničních oblastí Nigeru a zároveň sem z Mali směřují tisíce uprchlíků. Jen v oblasti Oullam, kde dlouhodobě působíme, žije 5735 malijských uprchlíků a 2732 vnitřně vysídlených. Navazujeme na naše aktivity z roku 2020 a 2021, které se soustředily na oblast hygieny a školství a letos se zaměříme právě na podporu možností obživy.
Vytipovali jsme zde například příležitosti v oblasti akvakultury. Co si pod tímto odborně znějícím názvem představit? Nejde o nic jiného než stavbu či obnovu rybníků a jiných vodních staveb. Další možnost obživy, která sice nemusí každému vonět, ale o to důležitější je, nabízí nakládání s odpadem. Povede nejen k zajištění pracovních míst, ale i hygieničtějším a ekologičtějším životním podmínkám v uprchlických táborech. Ale nepředstavujte si velké popelářské vozy svážející odpad z širokého okolí. V místním kontextu bude muset k zajištění svozu stačit povoz tažený oslem. Pokračovat budeme i ve vzdělávacích aktivitách, postavíme například 3 třídy pro místní i nově příchozí děti.
Projekt bude mít pozitivní dopad celkem na 1745 domácností – 10 467 žen, mužů a dětí z řad uprchlíků, vnitřně vysídlených i místní komunity, včetně hendikepovaných osob. Přečtěte si více o projektu Integrace malijských uprchlíků a podpora živobytí.
Sýrie
Sýrie. Země hluboce zasažená dlouhodobým válečným konfliktem, který trvá již od roku 2011. Více než 14 millionů lidí zde stále potřebuje potravinovou a zemědělskou pomoc. Ta naše se soustředí na region Deir Ez-Zour, který patří k jedněm z nejhůře válkou zasaženým. Postupně se sem sice začínají vracet původní obyvatelé, jejich návrat ale brzdí zničená infrastruktura a nedostatek pracovních příležitostí. Oblast Deir Ez-Zour byla dříve významnou zemědělskou oblastí, kde se pěstovalo ve velkém obilí i zelenina. Díky teplému podnebí a řece Eufrat, která tudy protéká, je možné pole obhospodařovat po celý rok. Zavlažovací systémy, které rozváděly vodu do okolních vesnic, zemědělské budovy a další infrastruktura však byly během války zničeny. Záměr tohoto projektu je proto jednoduchý a jasný: opravit zavlažovací kanál, aby mohla být obnovena pole a hospodářství.
Když jsem před lety poprvé přijel do oblasti Deir-Ez-Zour, byly všude kolem jen zničené domy a neúrodná, zpustošená země. Při mé poslední návštěvě už byl ale pohled jiný. Ačkoli oblast je nadále v neutěšeném stavu, tu a tam už jsou vidět zelenající se pole a políčka. A je to právě tam, kde se podařilo obnovit vodní zdroje a systémy zavlažování. Právě proto je náš plán obnovit zavlažovací kanál tak důležitý. Prospěch z něj budou mít nejen domácnosti, které budou na farmách hospodařit, ale i desítky a stovky dalších lidí, kteří si budou vypěstované plodiny kupovat.
– Zbyněk Wojkowski, vedoucí oddělení zahraničních projektů
Projekt přímo podpoří 200 rodin a prospěch z něj budou mít stovky dalších lidí. Více o projektu Nezbytná oprava zavlažovacího systému pro zemědělskou výrobu.
projekty podpořili
Projekty Zlepšení životních podmínek vnitřně vysídlených osob a místních komunit v Segou, Integrace malijských uprchlíků a podpora živobytí a Nezbytná oprava zavlažovacího systému pro zemědělskou výrobu byly podpořeny z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí.

Hlavním donorem projektu Posílení zemědělského živobytí drobným zranitelným farmářům pro hospodářský rozvoj v Bekaa a Baalbek-Hermel (SAVE) je Ministerstvo vnitra ČR v rámci programu „Pomoc na místě“.
