V uplynulých měsících jsme na vlastní kůži pocítili, jak koronavirus dokáže zamávat s našimi životy. Ačkoli máme v České republice zdravotnický systém na špičkové úrovni, hygienické stanice záhy nestíhaly “trasovat” a během pár týdnů došlo k zahlcení nemocnic, o vyčerpání zdravotnického personálu nemluvě. Jaká pak musí být situace v zemích, kde je zdravotní péče pro většinu obyvatelstva nedostupná i za normálních okolností, si lze jen těžko představit. Světová zdravotnická organizace (WHO) již dávno varovala před dopady pandemie na státy s málo kvalifikovaným zdravotním personálem. O to důležitější je proto role prevence a včasného odhalení ohnisek epidemie. A právě na něj jsme se mimo jiné zaměřili v našem projektu na pomoc Zambii.

Zambie je pro Českou republiku jednou z tzv. prioritních zemí zahraniční rozvojové spolupráce. V reakci na vypuknutí pandemie COVID-19 proto Česko poskytlo mimořádnou humanitární pomoc zaměřenou na prevenci šíření koronaviru a zvyšování odolnosti místních komunit vůči této epidemii. Na projektu spolupracujeme s Fakultou tropického zemědělství České zemědělské univerzity, jejíž expertní tým přišel s vlastním řešením pro testování, s tzv. mobilními laboratořemi, které jsou unikátní nízkou pořizovací cenou a malými rozměry. Jsou určeny pro detekci koronaviru a dalších patogenů v odlehlých oblastech Zambie. Zařízení využívají technologií několika českých firem.

Laboratoře jsou navrženy pro využití v lokalitách postrádajících i základní infrastrukturu. Systém je výjimečný mimo jiné tím, že umožňuje velmi snadnou přepravu veškerého potřebného vybavení. Celou laboratoř lze složit do několika zavazadel, takže na jeho přepravu stačí běžný terénní automobil. Laboratoř lze proto použít i v odlehlých venkovských oblastech Zambie se špatnou dopravní dostupností. Takto snadno přenosnou laboratoř se srovnatelným spektrem využití doposud žádný další dodavatel na světě nenabízí. Dalším cílem výrobce je upravit zařízení tak, aby se dalo rozdělit do zavazadel o váze nanejvýš 30 kg, která by byli schopni nést na zádech lidé, čímž by se laboratoř mohla dostat prakticky kamkoli i ve velmi nepřístupném terénu.

„Jsme nesrovnatelně menší a levnější než obdobné projekty. Po příjezdu na místo se dá laboratoř rozložit a může plnohodnotně fungovat. Není problém ji dopravit do těžko dostupných oblastí,“ říká Dr. Hynek Roubík, spoluautor projektu CZU mobiLAB. Jak laboratoře fungují pak přibližuje další ze spoluautorů projektu, virolog Dr. Jiří Černý: “Nejnutnější zázemí je laboratoři poskytnuto v nafukovacím stanu. Laboratoř sama je pak vybavena zdrojem elektrické energie v podobě generátoru a potřebnými přístroji, které umožňují samotnou detekci jednotlivých patogenů.” Laboratoř je tedy plně vybavená a schopná fungovat v tzv. režimu „off-grid“ , to znamená pouze z vlastních zdrojů bez napojení na jakékoliv inženýrské sítě

V současné době provozujeme v Zambii již 3 tyto laboratoře. Byly dodány do tří vybraných nemocnic, které se nacházejí v hlavním městě Lusace, ve městě Chirundu na jihu země a u města Kalabo poblíž západní hranice s Angolou. Koncem dubna proběhlo zaškolení laboratorního personálu a prezentace, které se zúčastnil i velvyslanec ČR v Zambii Radek Rubeš. Ministerstvo zdravotnictví Zambie disponuje značně omezenými prostředky na testování obyvatel na koronavirus a laboratoře dodané Českou republikou jsou proto ze strany jeho představitelů vnímány jako významná pomoc při zvládání aktuální pandemie. Zařízení jsou ovšem do budoucna využitelná i pro detekci dalších chorob, které obyvatele Zambie dlouhodobě sužují, zejména cholery, HIV/AIDS či malárie.

Kromě laboratoří v rámci projektu v Zambii zvyšujeme dostupnost hygienických pomůcek – školíme ženy a mladé lidi v jejich výrobě a poskytujeme jim na to potřebné vybavení. K prevenci šíření koronaviru přispívá i rozsáhlá informační kampaň a školení dobrovolníků a místních komunit. Místním pomáháme i se zajištěním dlouhodobé obživy – dodáváme jim hospodářská zvířata a semena, a pomáháme zakládat zeleninové zahrádky. Školíme je také v efektivním nakládání s čistou vodou a v oblasti zdravého stravování. Pomoci lidem v Zambii můžete i vy prostřednictvím právě probíhající benefice ADRA eDrive.

Zdroje:

Článek byl vytvořen na základě textu ekonomického diplomata Václava Kuželky (Velvyslanectví ČR v Lusace):

https://www.kurzy.cz/zpravy/591667-mobilni-laboratore-z-ceske-republiky-pomahaji-v-zambii-v-boji-proti-covid-19/

Další informace jsou dostupné a webu Fakulty tropického zemědělství ČZU:

https://www.czu.cz/cs/r-7229-aktuality-czu/czu-mobilab-nabizi-komplexni-reseni-detekce-infekcnich-onemo.html

Projekt podpořili

Tento projekt je podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí.