Rok se nám přehoupl do druhé poloviny, a tak se můžeme trošku ohlédnout co se v dobrovolnickém centru ADRA Zlín stalo tento půlrok.

Od začátku roku máme v našem dobrovolnickém centru zapsáno 20 nových dobrovolníků. Přidali se k těm, kteří do zařízení dochází již delší dobu. Noví dobrovolníci vždy přichází s obavami. Je to přirozené. Začínají něco nového, neznámého, musí se odvážit a vystoupit ze své komfortní zóny. Ale postupem času se i z nových dobrovolníků stávají stálice zařízení, do kterých dochází. Klienti a často i personál se na ně těší. Dobrovolníci přináší nový vítr, nové nápady a podněty. Přichází s otevřeným srdcem. A vyplňují volný čas klientům, ale naplňují také svůj čas aktivitou, která má smysl a která přináší radost.

Tento půlrok jsme obnovili spolupráci s Krajskou nemocnicí Tomáše Bati. Máme z toho velkou radost. Lidé upoutaní na lůžko oceňují jakoukoliv změnu a narušení denní rutiny. A to dobrovolníci mohou zajišťovat hravě. Společně s pacienty čtou, povídají si, občas si zajdou na kávu nebo jen tak posedí na lavičc. Jsou to malé věci, ale pro pacienty se najednou stávají velkými.

Během jarních měsíců proběhlo také několik supervizí, kdy jsme s dobrovolníky měli možnost se vrátit k jejich službě a sdílet jejich radosti i těžší momenty, které třeba při dobrovolnictví zažívají.

V dubnu jsme byli v rámci týdne autismu na Náměstí Míru ve Zlíně a prezentovali svou činnost. Následně jsme v rámci týdne dobrovolnictví otevřeli naše centrum, aby nás mohli navštívit na dni otevřených dveří všichni, kteří by se k nám jinak nedostali.

V květnu jsme se zapojili do akce ADRAběh a udělali tak radost dětem. Díky příspěvkům běžců se děti mohou těšit na své kamarády dobrovolníky, kteří přichází vyškolení, mají pravidelnou supervizi a ví co a jak.

A během června a července se můžete jít podívat na zámek, kde je výstava Živý Zlín, při které se prezentují neziskové organizace ze Zlínska a ADRA zde nemůže chybět.

Aktivit je stále dost, pokud byste se chtěli stát jejich součástí a pokud vás láká být druhému člověku radostí neváhejte se přihlásit jako dobrovolník. Nebo můžete napsat na e-mail dc.zlin@adra.cz, popřípadě zavolat na telefonní číslo  731 157 471.