Letos, tak jako každý rok o prázdninách, se ve Valašském Meziříčí uskutečnila týdenní bezplatná brigáda. Dobrovolníci  z Moravy i Slovenska se ve čtvrtém červencovém týdnu účastnili různých aktivit včetně lehkých manuálních pracích hned na několika místech. Celkem 15 mladých lidí například přispělo k údržbě zeleně a provedení úklidu v místním kojeneckém ústavu či k obnově chodníků v parku u hospice Citadela. Další se podíleli na tvorbě programu pro děti, které aktuálně bydlí v Azylovém domě pro matky s dětmi, jiní se věnovali klientům Domova pro seniory v Podlesí. Akci, při které bylo odpracováno více než 500 hodin, koordinovalo místní Dobrovolnické centrum ADRA.

Účastnici se shodují, že jejich hlavní motivací je pomáhat lidem a přispět tak k budování lepšího světa: „“ADRA je skvelá príležitosť stráviť týždeň svojho života s vedomím, že to, čomu som ho venovala, má 100% zmysel. Mala som pocit, že aj svojou troškou robím svet krajším “, uvedla Eunika Muntágová z Necpalu Martina.

To, že dobrovolníci odvedli i letos kus práce, deklaruje například Naděžda Gilarová, ředitelka meziříčského Azylového domu pro matky s dětmi: „Jsme dobrovolníkům velmi vděční. Každý rok se věnují péči o děti, které to akutně potřebují. To, že to pro naše děti hodně znamená, vidíme například i v tom, že na závěrečný dětský den, který byl loni v indiánském stylu, vzpomínají celý rok.“ Z azylového domu se dobrovolníkům dostalo i sladké odměny.

Hlavní organizátorka letošního ročníku, Hana Češková z Jablůnky pak shrnuje svoji motivaci takto: ,,To, že přijedou mladí lidé pomoct bez toho, aby si nárokovali jakoukoli finanční odměnu, stále ještě dokazuje, že dobro a nezištná pomoc v lidech je, i když ji už mnohdy přehlížíme. Díky těmto mladým lidem, můžeme vidět, že všechno ještě není tak černé, jak všude kolem slyšíme, ale že se najde mnoho odvážných, kteří chtějí ostatním dokázat, že vzájemná solidarita ještě nezmizela a tyto kousíčky dobra posílají dál.“

dobr131

dobr132

Tradiční dobrovolnickou akci podpořilo Město Valašské Meziříčí, jídelna Vitalita, Televize Beskyd, Muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm a další regionální instituce.