Alan Chlebek nebyl výjimečný jen svojí postavou. Když na přelomu tisíciletí nastupoval coby čerstvě vystudovaný kazatel na Valašsko, nestačil se divit. Při inauguraci ve vsetínské adventistické modlitebně jej kromě jiných osobně vítal tehdejší (i současný) starosta Jiří Čunek a také budoucí kolega za sousedního evangelického sboru, farář Czudek. Ten druhý, ke zděšení všech přítomných, flaškou slivovice. Alanovi nezbylo, než pečlivě připravený úvodní proslov zásadně pozměnit.

Coby neobyčejně akční jedinec se brzo zapojil do rozbujelého valašského adrování. V živé paměti zůstane jeho účinkování na vůbec první tuzemské Adrabrigádě. Nejuznávanější česká pěstounka, Emile Smrčková, která vychovala kolem pětadvaceti dětí, začínala v onu dobu se stavbou prvního domu „Na půli cesty“ v projektu Pod křídly. Alan se nechtě stal historicky prvním koordinátorem dobrovolníků na takovéto akci. O jejich životaschopnosti svědčí fakt, že se letos uskutečnil už patnáctý ročník.

 

Poslední aktivitou v barvách meziříčské Adry bylo předloňské vánoční besedování o Turecku. Jeho nejmilejší destinaci představil náramně svižně a velice barvitě. Počítalo se s tím, že podobným stylem někdy s posluchači prosviští Indií, Izraelem i Pákistánem, tedy oblastmi, kam se rád opakovaně vracel. Jak sám zdůrazňoval, nejen kvůli přírodě a historii, ale hlavně kvůli prostým lidem, které přímo vášnivě miloval.

 

Zpráva o jeho nečekaném odchodu je neuvěřitelná. V jedenačtyřiceti se to většinou nedělá. Opustil svoji Renátku, dvě nádherné děti a obrovskou hromadu rozdělané práce. Navzdory všemu nebylo jeho ostravské loučení beznadějně žalostné. Atmosféra nebe, kterou s obrovským nadšením posílal dál, přehlušila pláč a odrážela se i v neodbytných slzách. Na místě bylo i pár valašských adráků. Jeden z nich mu věnoval jednu ze svých lidovek. Těm kteří zůstali, by mohla připomenout, že se už kácí i v našem lese. A že na každého, dříve či později, dojde. Přesto nemusí jít o vyloženou tragédii. Pokud se nakazí silně infekční Alanovou nadějí …

 

Takže, Alane, Adráci se loučí. Na shledanou! V lepších časech a na lepším místě…

————————————————————————————————————–

ohlédnutí

 

na stavbě domu „Pod křídly“

s Emilií Smrčkovou

 

pozornost televize

 

oběd s E. Smrčkovou a redaktorkou D. Církvovou

koordinátorem dobrovolníků

 

s kamarádem Vaškem Vondráškem

 

rozdávání děkovných plaket

slavnostní otevření

 

Alan se loučí

 

o dvanáct let později

besedování o Turecku

 

pozorní posluchači

 

setkání s přáteli

8. listopadu 2015

 

valašská lidová

 

adráci se loučí

na shledanou…

—————————————————————————————————–

——————————————————————————————————