Už dva roky rozdávají dobrovolníci z Adry úsměv a pozitivní energii pacientům z nemocnice Na Františku. ADRA, která patří k největším poskytovatelům dobrovolnických služeb v republice, koordinuje téměř dva tisíce dobrovolníků ve 122 zařízeních.

Dobrovolníci přicházejí za pacienty zpravidla jednou týdně na 1 až 2 hodiny a snaží se jim vyplnit dlouhé chvíle na lůžku. „Jen samotná přítomnost dobrovolníka může člověku, který je mnohdy ponořen do chmurných myšlenek, výrazně pomoci. Dobrovolník si s pacientem povídá, předčítá mu, nebo ho doprovází na vyšetření,“ vyjmenovává vedoucí Dobrovolnického centra Praha Milena Čančíková a jedním dechem dodává, že dobrovolník nesupluje práci personálu v nemocnici, spíše mnohdy nahrazuje rodinného příslušníka. Dobrovolnictví pomáhá nejen pacientům, ale přináší skvělý pocit samotným dobrovolníkům. Dobrovolnicí se stala před necelým rokem také tajemnice výboru pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku Prahy 1 Markéta Hájková.

Dobrovolnictví má v nemocnici Na Františku tradici. Dobrovolníci docházejí na oddělení léčebny dlouhodobě nemocných a také na internu. Věnují se především seniorům. Kromě toho působí také v zařízení SOS Suníčko, které se zaměřuje na ohrožené děti. Díky podpoře radnice může Dobrovolnické centrum ADRA počet pražských dobrovolníků každoročně zvyšovat.

Dobrovolnické centrum vede Milena Čančíková, která spolu s manželem Michalem položila základy prvního dobrovolnického centru ADRA před více než deseti lety ve Frýdku-Místku. Postupně vytvořili širokou metodiku pro využití dobrovolnictví v nemocnicích, domovech seniorů, dětských domovech, hospicích a dalších zařízeních. Na základě osvědčeného modelu pak vznikala centra v dalších 9 městech celé republiky.

Dobrovolnictví je v této podobě rozšířeno ve vyspělých státech západní Evropy, kde je do veřejně prospěšné činnosti zapojen téměř každý.

Chcete-li se stát také dobrovolníky, sledujte webové stránky dobrovolnického centra Adra Praha (https://www.adra.cz/dobrovolnictvi/praha), nebo kontaktujte přímo jeho vedoucí Milenu Čančíkovou na telefonu 737 441 159.