V Nemocnici Na Františku strávili ve čtvrtek 11. ledna pacienti z Oddělení dlouhodobě nemocných den s dobrovolníky z pražské pobočky organizace ADRA. Podle patronky akce Markéty Hájkové právě lidé, kteří jsou dlouhodobě nemocní, potřebují z každodenního stereotypu nemocničního prostředí vyvést nejvíce. Sama navštěvuje pacienty na “Františku” už třetím rokem.

O tom, co jí dobrovolnictví přináší a jak vlastně vznikl nápad na tuto akci, jsme se jí zeptali v krátkém rozhovoru.

Proč jsou podle Vás takové akce důležité?
S přibývajícími roky sice přichází nejrůznější nemoci a zdravotní omezení, přesto bychom neměli na seniory zapomínat. Jedná se o velmi křehké osoby, které potřebují naší blízkost, pohlazení, rozptýlení, náš čas, protože jim už mnohdy toho času moc nezbývá.

Co bylo Vaší motivací?
V devatenácti letech jsem spadla hodně ošklivě ze schodů. Rok jsem byla na vozíčku a lékaři mi moc šancí na opětovnou chůzi nedávali. Když se vám stane něco takového, poznamená to i vaše myšlení. Člověk si uvědomí, co je opravdu důležité, na čem opravdu záleží.

Jaký program jste měli pro pacienty Nemocnice Na Františku připravený?
Podařilo se nám pro pacienty zajistit celodenní beauty program, který zahrnoval pedikúru, manikúru, masáže, péči o vlasy a obličej. A protože se říká, že „hudba léčí“, kytarový koncert v podobě muzikoterapie byl tedy jasnou volbou, který dodal kouzelnou tečku za společným dnem.

Je podle Vás dost dobrovolníků, kteří by například navštěvovali pacienty v nemocnicích?
Pokud to vezmu z pohledu organizovaného dobrovolnictví, tak těchto lidí nikdy nebude dostatek. Na druhou stranu, když se člověk kolem sebe dívá, je spousta jednotlivců, kteří ať už jakýmkoliv způsobem, přispívají ku pomoci druhým.

Připravujete ještě nějaké další dobrovolnické akce?
Momentálně jsem v procesu, kdy sháním finanční prostředky na nový projekt, protože bez nich se bohužel většinou nedá mnoho uskutečnit. A samozřejmě mám v plánu pokračovat s dosavadní činností, která určitě přinese další možnosti jak a kde pomoci.

Na jakých dalších projektech se podílíte?
Jsem členka Sboru dobrovolných hasičů Praha 1. Organizaci ADRA Praha pomáhám s žádostmi o dotace nebo se zajištěním akcí tohoto typu a sama jezdím do dětského domova Trnová, pro který již několikátým rokem sháním hračky, hygienické potřeby a jiné věci, které jsou zapotřebí každý den.

A na závěr otázka na tělo :). Co Vám osobně dobrovolnictví přináší?
Kromě dobrého pocitu i jistým způsobem odpočinek. Třeba v Nemocnici Na Františku je takový zvláštní klid. A dozvěděla jsem se tu tolik zajímavých příběhů! Na chvíli zapomenete na ten svět venku. U dětí to je zase jejich úsměv a upřímné a láskyplné objetí, které se nedá ničím nahradit.

Akce vznikla za podpory projektu HoppyGo. Jedná se o službu, která propojuje vlastníky aut a řidiče, kteří si chtějí auto pronajmout prostřednictvím mobilní aplikace.