Jsme tu s vámi pro druhé

Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava

ZAPOJTE SE DO DOBROVOLNICTVÍ V OSTRAVĚ

Chcete dát svému volnému času smysl? Pomáhat druhým a obohatit svůj život o novou zkušenost? Věnujte alespoň hodinu týdně a zapojte se do dobrovolnictví v Ostravě a okolí! Během jedné „obyčejné hodiny“ můžete proměnit život někomu jinému, ale zároveň i sami sobě. Zažijte dobrý pocit ze smysluplně stráveného času s někým, kdo to opravdu potřebuje.

Líbí se vám, jak pomáháme potřebným? Sami se dobrovolnictví věnovat nemůžete, ale chtěli byste nás podpořit? Ačkoli naši dobrovolníci a dobrovolnice pracují zcela nezištně a bez nároku na odměnu, provoz dobrovolnického centracharitativních obchodů s sebou nese určité náklady, které musíme pokrýt, od povinných pojištění po pronájem či koordinaci dobrovolnických aktivit. Pokud považujete naši činnost za užitečnou a smysluplnou, budeme rádi za jakoukoli vaši podporu. Vybrat si můžete z možností níže.

Chcete se zapojit do dobrovolnictví?

I pouhá hodina vašeho času týdně může přinést radost do života těm, kdo ji nejvíce potřebují. Přidejte se k nám a věnujte se dobrovolnictví v Ostravě a okolí!

Co vám dobrovolnictví přinese?

  • radost z pomoci druhému člověku
  • nová přátelství a zkušenosti
  • pocit sounáležitosti a smysluplnosti
  • dobrý pocit ze sebe sama
  • stanete se součástí dobrovolnické komunity
  • setkáte se s lidmi různých generací
  • seznámíte se s inspirativními lidskými příběhy
  • načerpáte dobrou náladu

Jak začít?

A je to! Teď už s vámi jen vyplníme potřebné formuláře, domluvíme první návštěvu a můžete začít s dobrovolnictvím v Ostravě a okolí.

Termín nejbližšího školení pro vybranou cílovou skupinu, u které se rozhodnete pomáhat, vám řekneme při prvním osobním setkání. Stačí cca 4 hodiny vašeho času a zjistíte vše potřebné.  Školení probíhají v naší kanceláři.

Na prvním osobním setkání si popovídáme o vaší motivaci, časových možnostech i osobním zaměření. Společně vybereme, komu byste nejraději pomáhali a zároveň, kde by byla vaše pomoc nejužitečnější. Setkání probíhá v sídle našeho dobrovolnického centra.

Napište nám prostřednictvím formuláře nebo nás kontaktujte na tel. čísle 733 485 548  a domluvte si s námi osobní schůzku. Rádi zodpovíme vaše dotazy o možnostech dobrovolnictví v Ostravě a okolí. K dispozici jsme vám každé úterý v době od 10.00 do 16.00 hod. v sídle Dobrovolnického centra ADRA Ostrava na ul. Martinovská 164 v Ostravě-Martinově.

KDO JSOU NAŠI DOBROVOLNÍCI A DOBROVOLNICE

Společníci, kamarádi a kamarádky, blízcí přátelé i baviči, předčítající i posluchači. Lidé, kteří nezištně věnují svůj čas těm, kteří potřebují přítomnost jiného člověka. Nedělají to pro peníze, ale pro radost z pomoci a dobrý pocit v srdci, který je k nezaplacení. Připojte se k nim i vy!

Chcete vědět, jak to probíhá v praxi? A co dobrovolníkům a dobrovolnicím taková nezištná činnost přináší? Přečtete si jejich příběhy a další novinky z našeho dobrovolnického centra.

Časté dotazy

Kde a komu můžu pomáhat?

V domovech pro seniory, v nemocnicích, v zařízeních pro zdravotně a mentálně postižené, v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc i v domácnostech. Svůj čas můžete věnovat dětem, osamělým seniorkám a seniorům, nemocným či lidem s postižením. Podívejte se na naše aktivity a sami se můžete rozhodnout, s kým se budete cítit příjemně a jaká pomoc vám dává smysl.

Jak můžu začít pomáhat jako dobrovolník či dobrovolnice?

Pro začátek nám zavolejte nebo vyplňte tento formulář a společně si domluvíme osobní schůzku, která proběhne v našem dobrovolnickém centru. Na úvodním setkání si vzájemně popovídáme o tom, jaká jsou vaše očekávání, motivace a co dobrovolnictví obnáší. Představíme vám, kde můžete ve vašem okolí jako dobrovolník či dobrovolnice docházet. Sami si pak vyberete cílovou skupinu, se kterou se budete cítit dobře a absolvujete vstupní školení. Nakonec vyřídíme potřebnou administrativu a můžete začít pomáhat. Nenecháme vás v tom, na první schůzku půjdeme s vámi a i nadále budeme k dispozici, když si s něčím nebudete vědět rady.

Je dobrovolnictví časově náročné?

Vůbec ne. Je jen na vás, kolik času dobrovolnictví věnujete. Naši dobrovolníci a dobrovolnice obvykle dochází za svými klienty 1x týdně na 1-2 hodiny. Vaše časové možnosti s vámi vždy probereme a domluvíme docházení tak, aby vyhovovalo oběma stranám.

Kdy a kde probíhají úvodní školení pro dobrovolníky?

Školení pro zájemce a zájemkyně o dobrovolnictví probíhají pravidelně v sídle našeho dobrovolnického centra. Termín nejbližšího školení pro danou cílovou skupinu, u které se rozhodnete pomáhat, se dovíte už na prvním osobním setkání.

Musím splňovat nějaké požadavky nebo se může dobrovolnictví věnovat kdokoli?

Nejdůležitější je chuť pomáhat a ochota věnovat svůj čas druhým. Nepotřebujete žádné speciální vzdělání či schopnosti. Přesto však jsou určité podmínky, které musíte splňovat a které vyplývají ze zákona. Jejich smyslem je chránit jak naše klienty, tak dobrovolníky samotné. Proto se dobrovolníkem může stát každý občan ČR starší 15 let, který doloží čistý výpis z rejstříku trestů a potvrzení od lékaře, že může dobrovolnickou činnost vykonávat (oba tyto doklady vám proplatíme).

Bude mne dobrovolnictví něco stát?

Kromě vašeho času a energie vůbec nic. Dokumenty, které je potřeba si opatřit (lékařské potvrzení a výpis z rejstříku trestů) vám proplatíme, stejně tak vám můžeme proplatit i cestovné (po předložení dokladu o zaplacení jednotlivé jízdy).

Mohu od vás dostat potvrzení o dobrovolnické činnosti?

Ano, můžete. ADRA koordinuje dobrovolnictví v rámci akreditovaných programů. Na požádání vám koordinátorka dobrovolnictví vystaví potvrzení dobrovolnických hodin, tzv. Osvědčení o vykonané dlouhodobé dobrovolnické službě.

Zavřít