Dobrovolnické centrum ADRA České Budějovice se již od začátku konfliktu na Ukrajině intenzivně zapojuje do pomoci s integrací občanů Ukrajiny. Po počáteční organizaci ubytování, hmotné i psychosociální pomoci jsme na začátku května navázali úzkou spolupráci se vznikajícím Ukrajinským komunitním centrem „Nadija“, které v KD Slavia zřizuje město České Budějovice. Těžiště současných aktivit DC ADRA, směřujících k ukrajinským občanům, kteří mají zájem se zařadit do české společnosti, spočívá v podpoře jejich zájmu zvládnout český jazyk a zvýšit tak jejich šanci na tuzemském pracovním trhu.

Od 5.5. 2022 tedy pořádáme tři intenzivní jazykové kurzy pro začátečníky s lektorkou. Z důvodu stále trvajícího velkého zájmu jsme otevřeli další kolo výuky češtiny pro začátečníky. Navíc otevíráme od pondělí 18.7. i kurz pro mírně pokročilé, kde navazují ti, co úspěšně začátečnický kurz již absolvovali. Jedinou podmínkou je pro účastníky výuky, kterou poskytujeme zdarma, pravidelná docházka. Díky dobrovolníkům se nám povedlo během jazykových kurzů zajistit pro více než dvacet dětí také hlídání.

Zájmu se těší dále konverzační setkávání s našimi dobrovolníky. To jsou rodilí mluvčí, kteří se rozhodli věnovat každý týden přes hodinu svého volného času, aby s ukrajinskými občany konverzovali v češtině na různá témata a rozvíjeli jejich jazykové dovednosti. Seznamují je zároveň i s českými reáliemi, poznávají město atd. Konverzační kurzy jsou otevřené, zájemci se mohou kdykoliv přidat. V tuto chvíli je v integračních  aktivitách zapojeno dvacet ADRA dobrovolníků, kterým není lhostejná složitá situace lidí hledajících u nás nový domov. Věříme, že jim v tom aktivity našeho Dobrovolnického centra ADRA České Budějovice pomohou.