Podzimní supervize dobrovolníků dne 23. listopadu 2023 v 16.30 hod.

…takhle nějak vypadal můj záznam v kalendáři. Strohý, praktický, ovšem bez nádechu nějaké emoce. Kdybych si dodatečně tento záznam měla v kalendáři upravit, přibylo by tam spoustu emotikonů ve tvaru srdíček, sepjatých rukou díků, pusinek, smajlíků veselých i se slzičkou… Protože tak bych mohla vyjádřit pocity, které jsem při tomto setkání prožívala a věřím, že jsem nebyla sama.

Na to, že se považuji za optimistu, předpokládaný počet účastníků na podzimních setkáních odhaduji vždy skepticky a myslím, že se nás sejde málo. Absenci dobrovolníků, tu plánovanou, totiž na poslední chvíli zvětší ještě tradiční podzimní virózy, v poslední době i velmi moderní covid. A pokaždé jsem překvapená, že je všechno jinak. Společenská místnost byla zaplněná do posledního místa a praskala ve švech. Celkem se sešlo kolem 60 dobrovolníků. Emotikon: smajlík s vykulenýma udivenýma očima!

Občerstvení se nabízelo podle chuti od sladkého po slané, kyselé i pálivé, ovoce i oříšky, nápoje teplé i studené…někdo správně poznamenal, že pomyslná laťka rozmanitosti nabízených pochutin se každým rokem zvedá. Zvláště mezi ženami to obvykle vede k výměnám a získávání nových receptů, takže se to cení a znamená to emotikon: palec nahoru! Všem, kteří se na přípravě občerstvení podíleli, srdečně děkujeme. Emotikon je jasný: děkovně sepjaté ruce!

A připravený program mohl po úvodním slově vedoucí DC ADRA České Budějovice, Ivanky Kyselové začít… ne, nemohl, na stěnu se promítla nesprávná prezentace, a tak se v počítači hledala ta správná. Emotikon: rozesmátý smajlík od ucha k uchu. Pak už si postupně vzaly slovo ostatní členky týmu: Kateřina Petrášová, Ivana Pilná, Simona Žigová a Hanka Havlová. Seznámili přítomné s tím, jak si naše budějovické dobrovolnické centrum vede “v číslech”, tedy kolik má programů, kolik v nich je dobrovolníků, kolik odčinili hodin a návštěv…Dále se mluvilo o týmu Krizové intervenční pomoci, bylo představeno nové číslo ADRA novin, ve kterém jsou shrnuty veškeré aktivity za poslední rok a předaly se informace o akcích, které se ještě uskuteční do konce tohoto roku. Emotikony: paleta různých smajlíků, těch veselých, užaslých, udivených, překvapených, sepjaté ruce vděku i díků, srdce velká i malá a našel by se i smajlík se slzou dojetí, protože takové to prostě celé bylo.

Pak dostali slovo hosté, kteří přijeli z daleka: z Prahy, ředitel organizace ADRA Česká republika, pan Radomír Špinka. Popsal svoji nedávnou návštěvu Sýrie, kde má ADRA českou pobočku a průběžně této zemi, zasažené válkou i zemětřesením, poskytuje humanitární pomoc. Vyřčené informace o tomto, pro nás možná vzdáleném světě, podtrhovala prezentace fotografií a podněcovala k zamyšlení o životě ve válce, v troskách, o životních hodnotách. Emotikony: vedle zamyšleného smajlíka také ten se slzami, vyjadřujícího lítost a bolest nad neštěstím lidí a také palec nahoru vyjadřující obdiv nad tím, jak to ti lidé zvládají a hrdost nad tím, jak ADRA ve světě pomáhá a že i my, přítomní, jsme alespoň její malou součástí.

Pan Petr Adamus přijel z Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku a zaujal příběhy dobrovolníků poskytujících svoji činnost v hospici. Tak tady asi fakt nezůstalo oko suché a emotikon je plačící smajlík, vyjadřující velkou lítost. Ovšem hned vedle srdce, protože to je pro tato setkání a tuto práci nezbytné. A palec nahoru jako vyjádření obdivu. A pan Adamus by jistě přidal emotikon smíchu, protože navzdory všemu, smích v hospicích nechybí.

Pan Vít Vurst, zástupce zřizovatele ADRY, tedy Církve adventistů sedmého dne, slovně ocenil a vyjádřil dobrovolníkům poděkování a povzbudil je pro jejich další činnost. Napadá mě, jak vypadá emotikon pýchy? Protože po jeho slovech byl i tento pocit naprosto legitimní.
Pak přišla na řadu milá supervizní činnost, kterou tradičně řídil pan Petr Adame. Dobrovolníci na papír zapsali odpovědi na dvě předem připravené otázky, umístěné v natištěném oválném logu organizace ADRA. Logo s odpověďmi potom vystřihli a nalepili na obrovskou papírovou plachtu. Pokud jste zvědaví, na jaké otázky a jak se odpovídalo, zajděte se podívat k nám do Dobrovolnického centra ADRA v Českých Budějovicích. Je pravděpodobné, že po jejich přečtení vám budou před očima emotikony přímo vířit.

Program byl ukončen a přešel v neformální rozhovory mezi dobrovolníky a pracovníky ADRA. V místnosti byl halas, hluk, smích, prostě vše, co patří k setkání lidí, kteří se vidí vzácně, a přitom velmi rádi. Emotikon dobré zábavy, takže smějící se smajlíci všeho druhu.

Děkujeme ze srdce všem, kteří jste s námi pobyli i vám, kteří jste si tento příspěvek dočetli až sem. Už to svědčí o tom, že jste srdcem s námi. Emotikon: takový, jaký pocit máte právě teď.

Ivana Pilná
koordinátorka dobrovolníků