Ohlédnutí za povodněmi v Jihočeském kraji
Ohlédnutí za povodněmi v Jihočeském kraji
V neděli 22.9. končí týden, který pro mě osobně byl jedním z nejdelších v tomto roce, už tak velmi intenzivním. Když ve čtvrtek 12.9. začal padat déšť, bylo mi jasné, že pro naši organizaci DC ADRA České Budějovice začíná opět perná práce. Hned v pátek jsme se aktivizovali. Naše zraky a myšlenky se obrátily k vodním tokům v Jihočeském kraji. Hned vytanula na mysli všechna vodní díla, od Lipna až po Rožmberk. Jak moc pomůže včasné upouštění vodní masy? Věděla jsem, že díky událostem roku 2002 se ledacos vybudovalo a vylepšily se plány, jak se připravit. Nicméně přírodu regulovat neumíme, a proto se musí rychle přistoupit k akcím, které zajistí co možná největší bezpečnost lidem. Jako vždy se ukázalo, že lidská ochota se v krizi semknout a pomáhat, opět zafungovala a začali se nám hlásit dobrovolníci. Mezi nimi naše letité opory, poznali jsme však i nové tváře „do nepohody“.
Od pomoci městu s pytlováním písku přes narychlo vybudované evakuační centrum v krajském městě (naštěstí zůstalo nevyužité) až po zřízení monitorovacího týmu, který v terénu zjišťoval míru postižení lidských obydlí, všude jsme se mohli spolehnout na lidi, kteří jako dobrovolníci nabídli svou pomoc. Bylo jich mnoho a nabídli se rychle, což je v takových situacích klíčové. Pět dnů setrvalých dešťů nakonec „vydržela“ nejen obáváná Vltava, ale i více hrozící Malše či Lužnice nakonec byly milostivé a ušetřily náš kraj rozsáhlé katastrofy, které bohužel neunikla severní Morava.
Za mě ohromné díky putují ke všem lidem, kteří v povodňovém týmu DC ADRA České Budějovice působili v součinnosti s jinými neziskovými organizacemi v rámci kraje. Ke všem lidem, kteří se podíleli či byli ochotni se podílet dobrovolnicky na této mimořádné události. Ke všem profesionálům, kteří pracovali na regulaci toků, dobrovolným i profesionálním hasičům i k rybářům, kteří obětavě a trpělivě opečovávali geniální staleté vodní dílo, rybník Rožmberk, hlavní oporu na jinak mírumilovné Lužnici a Nežárce. K panu hejtmanovi, který prostřednictvím sociálních sítí předával pravidelně občanům informace o okamžité situaci, detailně a věcně. K mocným silám přírody, které kdykoliv si zamanou, ukážou lidem, jak jsme slabí a zranitelní a tím nám pomáhají zůstat v pokoře.
Katka Petrášová, koordinátorka dobrovolníků