Tričko je jedno z nejvšednějších oblečení, jaké známe. Každý jich máme doma celý komínek – v různých barvách, s všelijakými nápisy, některé více, některé méně oblíbené. Ne jednou jsem se setkala s tím, že člověk ani neví, co má na tričku napsáno, co znamená určitý symbol a co tím vlastně vykřikuje do světa.

Také jsme nechali připravit trička pro naše dobrovolníky. Na první pohled je z nich zřejmé, k jaké organizaci se člověk hlásí, co pohledává například v Domově pro seniory nebo v nějakém Centru sociálních služeb a co je jeho posláním. Tričko v tomto případě je něco, jako jméno. Je vyjádřením dobrovolnické identity a také vyznáním určitých hodnot, uznáním konkrétních principů a pravidel.

Právě proto dobrovolnická trička nerozdáváme běžně lidem jako reklamu, dokonce je nedostanou ani zájemci o dobrovolnictví hned při prvních setkáních s koordinátory dobrovolníků. Předání modrých nebo tyrkysových triček je jeden z rituálů, který zažívá nový dobrovolník až po vstupním pohovoru, po úvodním školení a nejdříve v souvislosti s podpisem dobrovolnické smlouvy. V některých případech si dokonce necháváme předávání triček až na první společnou supervizi jako vyjádření jakéhosi ocenění a důvěry v pokračování dobrovolnické služby.

Protože máme dobrovolníky nejen v Českých Budějovicích, ale také na Dobré Vodě, v Písku, v Kaplici, v Třeboni, ve Vodňanech a v Jindřichově Hradci, zvolili jsme pro označení lokality JIŽNÍ ČECHY. Jako jihočeši jsme na svůj kraj právem hrdí a pokud můžeme takto prezentovat své postoje, děláme to opravdu rádi.

V našem Dobrovolnickém centru ročně registrujeme téměř 200 dobrovolníků – a to už je pořádná hromada triček! Moc nás potěšila spolupráce s firmou Adler, která byla ochotná a schopná vyhovět všem našim požadavkům a především jsme vděční Nadaci ADRA, díky jejíž finanční podpoře jsme byli schopni tato trička všem dobrovolníkům pořídit.

Symbol za ruce se držících postaviček vyjadřuje tu nejkrásnější cestu – cestu člověka k člověku. Díky společnému úsilí Nadace ADRA a našeho Dobrovolnického centra smí tuto cestu absolvovat i u nás na jihu Čech celá řada dobrovolníků, tj. lidí dobré vůle.