Kupte si medvídka – pomozte Ukrajině

Každý, kdo se někdy podívá nebo si poslechne zprávy, musí vidět, jak zdevastovaná je dnešní Ukrajina a jak velkou potřebují lidé zasažení válkou pomoc. Naše skvělé dobrovolnice se zapojily do výroby medvídků pro Ukrajinu, jejichž nákupem přispějete na humanitární sbírku ADRA.

Ukrajina má v současnosti 44 milionů obyvatel, a tak jsme zvolili symbolickou částku 440 Kč. Kromě skvělého pocitu dostanete medvídka s logem Ukrajiny, kterého si můžete koupit:

1) přímo na pokladně JIHOČESKÉHO MUZEA od úterý do neděle mezi 9,00 a 17,30 hodinou

2) v prodejně MEYRA ČR s.r.o., Matice školské 192/14, ČB
Otevírací doba:
Pondělí: 8.00 – 12.00, 13.00 – 17.00
Středa: 8.00 – 12.00, 13.00 – 18.00
Pátek: 8.00 – 12.00, 13.00 – 16.00

Celá částka půjde na sbírku SOS ADRA: Pomoc Ukrajině určená zejména pro zajištění základních potřeb vysídlených a evakuovaných obyvatel. Dobrovolnice pracují na výrobě medvídků bez nároků na jakýkoliv honorář.

Za celou myšlenkou stojí naše dobrovolnice Romana Lukášová, která své pohnutky vyjádřila následujícím dopisem:

Je to už nějaký rok, co jsem poprvé uviděla tohoto medvěda. Na první pohled jsem k němu pocítila hluboké sympatie. Velice dlouho mi trvalo, než jsem se do něj pustila a začala ho šít. Byla jsem plná pochybností, že já mu nedokážu dát tu pravou jiskru a něhu.

Jsem vděčná, že jsem kdysi svůj ostych překonala a mohu se připojit k tomu, co se zrodilo v lidské fantazii a umu. Nikdy však by mě nenapadlo, že se stane v tomto nelehkém čase mým parťákem. S radostí vkládám do společného díla svou energii a s potěšením sleduji jejich narůstající počet.
Před několika dny mi moje kamarádka položila tuto otázku: „Proč ses nepustila do nějakého jednoduššího medvěda? Tenhle zabere moc času a je na něm zbytečně hodně práce. “ Právě proto, abych nebyla stále jedno slzavé údolí, jsem se pustila do tohoto medvěda. Právě proto, že mi trvalo hodně času, než jsem našla odvahu vyrobit ho vlastníma rukama. Tenkrát jsem se čelem a odvahou postavila proti složitosti. Proti složitosti a nesmyslnosti se stavím i teď. Stavím se proti útočnému válečnému konfliktu na Ukrajině.

Tuto odpověď dlužím svému Stvořiteli, přátelům, rodině, ale hlavně sama sobě.“

Můj velký dík patří norské návrhářce Tone Finnanger známé jako Tilda, která tohoto medvěda navrhla a vložila do něj něhu a život.

Dále z hloubky svého srdce děkuji všem, kteří mi s ochotou pomáhají s medvědí partou. Děkuji Věře Bártové, Aleně Budějcké, Aleně Bláhové, Daniele Havlové, Simoně Křižánkové, Martině Johanusové- Reitzové, Miladě Zacharové, Monice Složilové, Mirce Zítové a ostatním, kteří se přidají k nám.
Největším darem na tomto světě je život.

Přeji sobě a vám všem, abychom s radostí a pokorou tento dar chránili.

Romana Lukášová