V prosluněnou středu 18.5. 2022 jsme zakončili jednu z tradičních „jarních“ povinností dobrovolnického centra. A těmi jsou supervizní setkání dobrovolníků v jednotlivých zařízeních sociálních služeb, do kterých dobrovolníci v průběhu roku docházejí za svými klienty. Proto postupně proběhla tato setkání v Domovech pro seniory Hvízdal, Dobrá Voda, Máj a dále v sociálních službách Bazalky, Empatie a Domova Libníč. Připojili se také dobrovolníci činní v dalších organizacích např. Stella, Horní Stropnice a Chýnov.

Jenže vyjadřovat se o těchto setkáních jako o povinnostech je až ironické. Na rozdíl od plnění jiných povinností se totiž na tato setkání i jejich přípravu těšíme a vše si užíváme. Setkání jsou protknuta velmi přívětivou a přátelskou atmosférou, dobrovolníci si často mezi sebou aktivně sdílejí svoje zkušenosti, navzájem se poznávají. Hostitelská zařízení nikdy nezklamou, dobrovolníky občerství a ještě je podarují dárkovými pozornostmi na památku – pokaždé překvapí fantazie a kreativita. Na výrobcích se, třeba i jen částečně, podílejí sami klienti, o to více taková pozornost potěší. Každé setkání provází slovo odborníka – PhDr. M. Frnocha, dlouholetého spolupracovníka budějovického DC. Od vedoucí dobrovolnického centra Ivy Kyselové se zase dobrovolníci dozvědí o pořádaných aktivitách ADRY z průběhu celého roku.

Tato „povinnost“ je obvykle plánovaná přibližně na hodinku a půl. Po dvou hodinách obvykle vnímají koordinátorky už jen jedinou povinnost, jak zdvořile zařídit ukončení a rozchod dobrovolníků. Čas se prostě při supervizních setkáních dobrovolníků zastaví, všichni si užívají lidskou vzájemnost, a to je přesně to, o co vždy budeme usilovat nejen při těchto setkáváních.

Iva Pilná
Koordinátorka dobrovolníků