Dobrovolnické centrum ADRA České Budějovice v sobotu 20.4. 2024 opět využilo příležitosti stát se součástí křesťanského multižánrového Festival UNITED, který se v Českých Budějovicích konal. Stánek ADRA návštěvníky upozorňoval na to, že v našem městě je dobrovolnická činnost samozřejmostí, protože místní adrácké centrum funguje na plné obrátky.

A protože jednou z cílových skupin lidí, za kterými dobrovolníci docházejí, jsou i senioři, návštěvníkům byla nabídnuta také nevšední zkušenost: pocítit na vlastní bedra i smysly, jak se asi, tak cítí třeba 80tiletý člověk, kterého už stáří skutečně dohnalo a on je nucen pohybovat se se všemi nastalými omezeními.

A co tedy zájemci o tuto zkušenost podstupovali? Oblékli si těžkou a pevnou vestu. Nasadili si na lokty a kolena pevné návleky, které jim omezily hybnost v těchto kloubech. Zápěstí a kotníky jim byly zatíženy pásy se závažím, aby si dovedli doslova zhmotnit tu oprášenou větu: “Mám těžké nohy, už jsem stará/ý.…”. Na oči si nasadili brýle s malým průzorem a s omezeným periferním viděním. Průzor byl navíc zbarven a jakoby zamlžen do zelena, protože zelený zákal ve stáří není nic neobvyklého. A na uši si dali sluchátka, protože ani zhoršenému sluchu se člověk ve stáří často nevyhne.

A tak na sobě vyzkoušeli všechny části tzv. gerontoobleku k simulaci stáří. Kdyby u stánku byly nějaké dveře, takzvaně by se netrhly. O zkoušku obleku měli zájem odvážlivci od věku nejméně šesti let až po ty v produktivním věku. V obleku bylo doporučeno projít se do schodů, posadit se a zase vstát ze židle, sehnout se pro nějakou věc na zemi. Naštěstí se ze sálu stále ozývala nějaká hudba nebo šum festivalového programu, protože jinak by kolem našeho stánku bylo slyšet hlavně vzdychání, hekání, snad i klení a litování se…uznejte, že to není nic neznámého při přímém setkání se se seniorem.

Občas měl zkoušející potřebu ujistit se, jestli takové potíže ve stáří čekají opravdu, ale opravdu, na každého? Pozitivně tuto zkušenost braly děti, když po vysvléknutí obleku říkaly: “ Ti staří lidé se mají, neslyší skoro nic z toho hluku tady…”. Takže všem, kdo se snad stáří bojí, dělejte to jako děti: na všem nepříjemném vyhledejte něco, co má i svoje výhody. A navíc, když půjdete naproti dobrovolnictví, je možné, že právě vaše stáří vám jednou zpestří dobrovolník.

Iva Pilná
Koordinátorka dobrovolníků