V Kyjevě a dalších pěti městech zahájila ADRA záchranný program pro oběti současných politických konfliktů. „Míříme tam, kde je největší koncentrace zasažených lidí. Kromě Kyjeva budeme působit ve Lvovské, Volyňské, Frankivské, Čerkaské a Chmelnycké oblasti. Právě odtud pocházeli zabití lidé, kteří po sobě zanechali podle statistik rodiny a alespoň jedno dítě,“ vysvětluje výkonný ředitel ADRA ČR Michal Čančík. Akci řídí ukrajinská pobočka Adry, které by Češi rádi poslali prostředky na léky pro oběti a také zajistili psychosociální pomoc postiženým rodinám.

Podle předběžného odhadu pomůže projekt Adry asi dvěma tisícům lidí (ranění, rodiny obětí, jejich nejbližší přátelé a další otřesení občané, kteří potřebují psychologa). ADRA jejich seznam sestavuje s pomocí místních úřadů a také se dvěma zdejšími humanitárními organizacemi.

„Podle informací od našich ukrajinských kolegů jsou obzvláště lidé na Majdanu velmi semknutí, pomáhají si. Nemocnice nám hlásí, že zatím ještě léky mají, avšak zásoby se ztenčují a hrozící pokračování konfliktu by mohlo znamenat velkou krizi,“ dodává Čančík.

Jak dlouho ADRA na Ukrajině bude takto působit, záleží na tom, jak se vyvine politická situace. „Odhadujeme, že za stávajících podmínek bychom měli během dvou týdnů dokončit rozvoz léků a zdravotnického materiálu do nemocnic, kde už dochází. Psychosociální pomoc bychom měli být schopni lidem poskytovat až do konce roku,“ upřesňuje Čančík.

V Kyjevě prozatím panuje relativní klid, avšak atmosféra je velmi napjatá a lze jen stěží odhadnout, zda „mír“ přetrvá nebo stojíme na prahu konfliktu, mnohem většího, než jakého jsme doposud byli na Ukrajině svědkem.

Jak pomoci obětem obětem násilí v Ukrajině:

  • finančním příspěvkem na účet veřejné sbírky organizace ADRA 34983498/0300,  variabilní symbol 500
  • rychlou platbou přes online bránu

Žádost o vystavení potvrzení je možné vyplnit zde. Váš dar je daňově odečitatelnou položkou. V případě realizace platby platební bránou není potřeba žádost vyplňovat, ale je nutné vyplnit všechny kontaktní údaje. Děkujeme za pochopení.