Rádi propojujeme ty, kteří jsou ochotní pomáhat, s těmi, kteří pomoc potřebují. Proto nás velmi těší, že můžeme vytvářet zázemí k dobrovolnictví nejen jednotlivcům, ale i celým firemním týmům. V průběhu loňského roku se podařilo zorganizovat celkem osm Dobrodnů, při nichž domovy navázaly spolupráci s místními firmami. Pojďme se proto za rokem 2018 ještě krátce ohlédnout a připomenout si akce, ze kterých si zaměstnanci firem i klienti domovů odnesli spoustu cenných zážitků i nových přátelství.

  • Brněnská firma NXP se rozhodla kromě finanční podpory Dobrovolnického centra vyzkoušet i pomoc praktickou a v květnu její zaměstnanci vyrazili s klienty Domova pro seniory Mikuláškovo  náměstí na výpravu do bohunického Campusu. Pro mnohé seniory to byla po dlouhé době první příležitost podívat se ven a třeba si i něco pěkného koupit. A protože akce měla velký úspěch, o měsíc později dobrovolníci z NXP doprovodili klienty domova na výlet do zoo.
  • S Domovem pro seniory Mikuláškovo náměstí navázala spolupráci také firma IReSoft a senioři se díky jejím zaměstnancům v září podívali do pestrobarevné papouščí zoo v Bošovicích. Výlet zakončili společným posezením v místní kavárně a vzájemné sdílení a povídání bylo vítaným obohacením pro obě strany.
  • Rádi vzpomínáme také na Dobroden plný společenských her a jiných aktivit, který v květnu pro klienty Pomocných rukou Dvorska uspořádali dobrovolníci z firmy Smartemailing. Tím ale spolupráce neskončila – po prázdninách zaměstnanci firmy na tuto akci navázali a vzali klienty domova na výlet po okolí.
  • Firemní dobrovolnictví pod záštitou Dobrovolnického centra ADRA se ale v roce 2018 neomezovalo pouze na Brno. Na Vyškovsku firma SMC navázala spolupráci s Habrovanským zámkem a dobrovolníci v létě s klienty absolvovali výlet do Olšan a vyškovské zoo.  V listopadu pak pro ně uspořádali veselé odpoledne s kytarou a společenskými hrami.

Všechny tyto akce se sice na první pohled mohou zdát jako „pouhé výlety“, pro domovy ale znamenají neocenitelnou pomoc. Firemní týmy získají zajímavou zkušenost, která obohatí jak jednotlivce, tak celou skupinu, a pro klienty domovů jsou to chvíle, na které ještě dlouho vzpomínají – nejen díky změně prostředí, ale i díky novým tvářím a rozhovorům se klienti vracejí s úsměvem a vděčností v srdci.

A jak akce hodnotí samotní dobrovolníci? „Při práci mezi excelovskými tabulkami nevidím často přímý dopad, ale tady je smysl vidět okamžitě. Příště se přidám zas.” Nebo: „Bylo to pro mne tak silné, že jsem další víkend jel za svou babičkou, a tu jsem vzal také na výlet.” Takové reakce nám dělají velkou radost.

Děkujeme firemním týmům za nasazení a těšíme se, jaká setkání přinese rok 2019.