Etiopie

Vybudování hygienických zařízení a sanitace pro jihosúdánské uprchlíky v oblasti Gambella

Kdy

2015

Co

Zlepšíme hygienické podmínky v uprchlickém táboře Jewi

Kde

Etiopie, Gambella

Proč pomáháme právě v Etiopii

Podle údajů Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) žije v uprchlických táborech v Etiopii více než 700 000 uprchlíků. Etiopská oblast Gambella je domovem pro více než 270 000 uprchlíků, lidí, kteří utekli před ozbrojeným konfliktem z Jižního Súdánu. Jedním z táborů v této oblasti je tábor Jewi, kde žije přes 48 000 lidí. S vysokým počtem uprchlíků v etiopských uprchlických táborech situace pomalu ústí v humanitární krizi.

Komu a jak pomůžeme

V táboře Jewi žije kolem 48 000 uprchlíků z Jižního Súdánu. Více než 90 % obyvatel tohoto tábora tvoří ženy a děti. ADRA skrze projekt financovaný Ministerstvem zahraničních věcí přispívá k důstojnému, zdravotně nezávadnému a bezpečnému životu obyvatel tábora. Jak? Stavbou latrín a osvětou o správné hygieně.

Latríny jsou stavěny jednoduše, levně a za přispění místní komunity. Na jednu latrínu připadne alespoň 50 lidí, a proto je nejen stavíme, ale také k nim dodáváme materiál na úklid, za který je vždy zodpovědný člen komunity, která latrínu užívá. Děti v uprchlickém táboře sice nemají nočníky, ale to neznamená, že se na ně nemyslí. Chytré hlavy si totiž poradí vždy, třeba vybudováním tréninkové latríny pro malé děti.

Co se nám už podařilo

V rámci našeho projektu získává podporu skupina žen, která mezi svými sousedy šíří informace o mytí rukou, základní zdravotní prevenci a ostatní hygienických zásadách. Při setkání mluví tyto ženy hlavně o svých dětech – chtějí pro ně to samé, co maminky v České republice. Zdraví, bezpečí a budoucnost.

Nejdůležitější je prevence průjmových onemocnění, která ohrožují zejména malé děti a starší lidi.“
žena z tábora Jewi

Latríny také chrání místní ženy před nebezpečím jak ze strany mužů, ale i před hady a ostatními zvířaty, která se skrývají v lesích.

S latrínami přišel i větší pocit bezpečí. Dříve jsme musely odcházet do méně zalidněných oblastí, čímž jsme byly vystaveny útokům. Teď už se cítíme bezpečněji.“
žena z uprchlického tábora Jewi

Projekt podpořili

Projekt „Vybudování hygienických zařízení a sanitace pro jihosúdánské uprchlíky v oblasti Gambella“ je podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí. Na tomto projektu jsme v roce 2015 spolupracovali s ADRA Etiopie, ADRA Japonsko a UNHCR. Naši kolegové v terénu jsou zejména z kmene Nuerů.

Zavřít