Libanon

Podpora vzdělávání dětí syrských uprchlíků

Kdy

2014-2015

Co

Poskytneme komplexní doučování 120 dětem syrských uprchlíků

Kde

Libanon

Proč pomáháme právě v Libanonu

Libanon, třetí nejmenší země Blízkého východu, je rozlohou srovnatelný se Středočeským krajem. Zároveň však hostí druhý největší počet uprchlíků, kterých je v zemi více než 1,5 milionůpřevážně ze Sýrie, Palestiny, Iráku a Súdánu. V Libanonu s přibližně čtyřmi miliony původních obyvatel je tak každý čtvrtý obyvatel uprchlík.

Polovinu syrských uprchlíků tvoří děti. Na ty doléhá krize nejvíce. Jelikož Syřané mohou v Libanonu pracovat pouze na pracovní povolení, které je drahé a je téměř nemožné jej získat, živí se většinou jako špatně placení námezdní dělníci na stavbách a v zemědělství. Výsledkem je, že více než 70 % syrských rodin žije v Libanonu v chudobě. Většinu peněz utratí za potraviny a mizerné ubytování v rozestavěných budovách, ve sklepech a malých místnostech bez sociálního zařízení. Na vzdělání dětí se často již nedostává. V Libanonu je více syrských dětí, než kolik je těch libanonských ve státních školách. Na rozdíl od Libanonců, kteří své děti posílají do soukromých škol, když na ně ve státních nezbyde místo, děti Syřanů končí na ulici, kde si přivydělávají žebráním, roznášením kávy, nebo jako levná pracovní síla ve službách a na stavbách.

Komu a jak pomáháme

ADRA pomáhá dětem uprchlíků již od roku 2014, kdy začala v pronajatých prostorech poskytovat doučování. V roce 2015 do vzdělávacího centra na předměstí Bejrútu dochází 120 dětí ve věku 6 až 14 let. Děti jsou rozděleny do čtyř tříd a dvou směn. Od pondělí do čtvrtka se učí každý den arabštinu, angličtinu, matematiku a přírodovědu. V pátek se věnují psychosociálním aktivitám, které jim mají pomoci překonat prožité trauma. Osnovy jsou vytvořeny tak, aby děti mohly překonat zameškanou školní docházku a připravily se na výuku ve státních školách, až se pro ně udělá místo.

Co se nám již podařilo

Jedním z uprchlíků je i desetiletý chlapec Ali, který spolu se svými rodiči a třemi sourozenci utekl ze syrského Aleppa. Všichni teď bydlí společně v bytě s další uprchlickou rodinou v jižní části hlavního města Libanonu, v Bejrútu. Ali tu nemohl hned začít chodit do školy, protože v ní nebylo místo. Trvalo téměř dva roky, než se uvolnilo. Dlouhá doba bez školní docházky si vybrala svou daň, Ali se na začátku potýkal s řadou problémů a zaostával za svými vrstevníky. Naštěstí se jeho rodiče dozvěděli o projektu Adry a okamžitě své děti do projektu přihlásili. Stačil jeden měsíc intenzivní práce a chlapcova arabština se velmi zlepšila. Díky tomu získal větší sebevědomí a jeho rodiče jsou na jeho pokrok nesmírně pyšní.

Jak to vypadá na místě

Zavřít