Haiti

Podpora zemědělství v Petit Goave

Kdy

2010-2012

Co

Poskytneme humanitární pomoc a podpoříme zemědělství.

Kde

Haiti

Proč jsme pomáhali právě zde

Přestože demokracie byla v této zemi znovu obnovena v roce 2006, haitská ekonomika je nadále v katastrofálním stavu – většina populace žije za méně než dva dolary na den. Haiti je nejchudší zemí na severní polokouli  a zahraniční pomoc je pro zemi naprosto nezbytná.

V posledních letech bylo Haiti několikrát vystaveno nepřízni živlů – tropickým bouřím a hurikánům v roce 2008 a katastrofálnímu zemětřesení v roce 2010.

Komu a jak jsme pomohli

1. Humanitární pomoc po zemětřesení v roce 2010

Bezprostředně po zemětřesení vyslala ADRA ČR svého zástupce na Haiti a spolu se svými sesterskými organizacemi ADRA, mnoha zdejšími dobrovolníky a místní ADRA Haiti, která v zemi působí již téměř třicet let, se aktivně zapojila do pomoci.

V první fázi poskytla urgentní pomoc obyvatelům uprchlického tábora v Carrefouru a v okolí města Léogane. Uprchlíkům a obětem katastrofy poskytla zejména potraviny, stany, balíčky pro domácnost obsahující deky, skládací zásobník na vodu, hrnec na vaření s úchopem a pokličkou, talíře, lžíce a hrnky, dále matrace, balíčky s nářadím (kolečka, rýče, krumpáče, kladiva aj.), kanystry na vodu, hygienické balíčky (mycí pudr, toaletní papír, mýdlo, zubní pasta, kartáček na zuby, šampon, žiletky, dámské hygienické potřeby), solární svítilny, boty, čisticí tablety na vodu, zařízení na filtrování vody, pitnou vodu, ručně poháněné svítilny, vakcíny, moskytiéry. Přímo v táborech instalovala latríny, prádelny, zařízení na mytí rukou a osobní umývárny, vybudovala dvě mobilní kliniky pro zdravotnickou péči a podílela se i na řízení táborů.

2. Zlepšení bydlení

V první fázi ADRA také poskytla několika tisícům rodin provizorní přístřešky. Postavila tak 1 500 dřevěných obydlí, které by měly poskytnout uživatelům základní komfort na několik příštích let. Do stavby domků se zapojili i místní řemeslníci, čímž získali možnost pravidelného výdělku.V každém týmu pracovalo čtrnáct místních truhlářů a osm asistentů.

3. Rozvojová zemědělská pomoc

V horské oblasti Petit Goave ADRA od roku 2010 podpořila stovku zástupců venkovských komunit. V první fázi projektu se farmáři a zemědělci seznamovali s novými zemědělskými technikami tak, aby byli schopni vypěstovat plodiny pro svou vlastní spotřebu a nebyli závislí na pomoci zvenčí.

100 zástupců venkovských komunit byli od července 2010 školeni v současných technikách pěstování metodou tzv. Farmer Field Schools. Farmáři či zemědělci si během školení sami ve skupinkách identifikují problém, navrhnou možná řešení, aplikují je a na základě pozorování pak vyhodnotí úspěšnost. Školení jsou vedena tak, aby se účastníci co nejvíce zapojili a osvojili si principy této metodiky. Na tréninkových farmách vyučuje novým moderním postupům pěstování a hnojení tak, aby vybraní zástupci komunit mohli své vědomosti šířit dál.  Snaží se i o zabezpečení dostatku osiv a další udržitelnosti, například v podobě osivových bank tak, aby si místní nemuseli dovážet a kupovat drahá osiva, ale měli je z vlastních zdrojů.

Aktivity jsou realizovány ve spolupráci s ADRA Kanada, Institutem tropů a subtropů České zemědělské univerzity v Praze a CFGB (Canadian Foodgrain Bank).

Rozvíjíme podnikatelské aktivity farmářů

Na jaře 2012 se ADRA zaměřila na rozvoj podnikatelských aktivit farmářů. Prostřednictvím nové obchodní sítě začali farmáři vypěstované plodiny prodávat a výdělky poté investovat do zlepšení své produkce.

Na konci roku 2012 bylo založeno několik malých zemědělských družstev. Každé z nich se zaměřilo na jednu zemědělskou aktivitu (např. chov koz, pěstování kukuřice). Zástupci družstev byli vyškolení v základech účetnictví  a obdrželi finanční podporu, aby mohli začít sami podnikat.

  • Díky projektu se úroda v regionu zvýšila o 30 %.
  • Na 4 cvičebních farmách na Haiti proběhlo celkem 184 zemědělských tréninků.
  • 800 farmářů se dozvědělo, jak se efektivně starat o svá pole.
Zavřít