Po několikaměsíční práci na etiopském projektu od stolu v pražské Adře jsme se na začátku července konečně vydali do Etiopie na monitorovací cestu. Rozhodli jsme se, že Vás do Etiopie vezmeme tak trochu s sebou a natočíme několik krátkých videí, abyste si celou situaci dovedli lépe představit. A začali jsme hned v dodávce cestou na ubytování…

Po dvou dnech v hlavním městě Etiopie Addis Abeba, kde jsme navštívili kancelář Adry a konečně se s našimi etiopskými kolegy setkali naživo, jsme vyrazili do Gode, města v regionu Somali, kde ADRA působí. Rozdíl oproti chladné a zelené Addis Abebě, kde právě probíhalo období dešťů, byl markantní. V Gode nás totiž přivítaly prašné cesty, sucho, vítr. Setkali jsme se zde s českým velvyslancem v Etiopii, panem Pavlem Mikešem a jeho zástupkyní, Martinou Rubeškovou, kteří nás při návštěvě našeho projektu doprovázeli a prostřednictvím dalšího videa Vám vysvětlí, co projekt Adry přináší místním lidem a proč je tak potřebný.

ADRA přispěla k prevenci cholery

Ani místním neuniklo, že se nejednalo o obyčejnou návštěvu a v jedné vesnici nám dokonce připravili oběd z čerstvě poražené kozy. Je to to jediné, co nám mohli nabídnout, protože většinu zdrojů šetří na období sucha, kdy musí dovážet vodu ze vzdáleného města. Velmi si tak cení nádrží na vodu, které zde ADRA buduje a díky kterým jsou mnohem samostatnější. Setkali jsme se také s místním inženýrem panem Hasanem, který nádrže staví a celý postup své práce nám vysvětlil..

Nejvíce nás překvapilo, s jakým málem si místní lidé v suchých oblastech vystačí. Těžko si to lze vůbec představit. Jelikož v této oblasti nepůsobí žádná jiná nezisková organizace, naší podpory si velmi váží. To, co díky českým dárcům ADRA v Somali dělá, je pro vesničany v podstatě otázkou přežití. Přístup k vodě a povědomí o šíření nakažlivých nemocí přispěly také k tomu, že v letošním roce nejsou narozdíl od ostatních regionů v komunitách, se kterými pracujeme, žádné případy cholery. Přitom před třemi lety zde proběhla epidemie, která si vyžádala mnoho životů.

Projekt si také velmi chválil pan velvyslanec Mikeš, který o návštěvě ve vesnicích, kde pracujeme, sepsal zprávu, kterou si můžete přečíst zde.

Děkujeme Ministerstvu zahraničních věcí za podporu tohoto projektu.

Vlogy z naší cesty můžete shlédnout zde:

Takhle vypadají naše přejezdy a přelety Etiopií

Nejbližší řeku mají místní lidé 150 km daleko a podzemní voda je 700 metrů hluboko

Pan velvyslanec Pavel Mikeš je naším projektem nadšen

Etiopský kolega nám vysvětluje, že nádrže, které stavíme jsou pro místní životazáchovné

Jak se Salahu Hasanovi staví vodní nádrže?

Lenka vysvětluje proč má náš projekt smysl

Přispívají naši koordinátoři na projekty Adry ve světě z vlastních peněz?

Zbyněk Vám poví, proč řešíme sucho v Etiopii, když máme sucho i v ČR.. je to prosté …

Zbyněk Wojkowski a Lenka Kostelecká – koordinátoři zahraničního oddělení ADRA

Projekt „Život zachraňující WASH intervence pro komunity zasažené suchem v regionu Somali, Etiopie“ je podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí.