Dobrovolnictví má mnoho různých podob. Většina z dobrovolnic a dobrovolníků ADRA jsou ti, kteří pomáhají dlouhodobě a dochází pravidelně třeba za osamělými seniory či dětmi v dětských domovech. Máme ale také stále početnější skupinu lidí, kteří se dobrovolnictví věnují příležitostně v rámci tzv. „firemního dobrovolnictví“. O co jde a jak se může zapojit i vaše firma?

Dobrodny s Adrou

Firemní dobrovolnictví je součástí tzv. „společenské odpovědnosti firem“ (CSR). Firma si vybere veřejně prospěšnou organizaci či aktivitu, kterou chce podpořit, místo finančního příspěvku ale poskytne práci, čas či znalosti a nápady svých zaměstnanců a zaměstnankyň.  S Adrou se firemní dobrovolníci propojují v rámci tzv. „Dobrodnů“ neboli firemních dobrovolnických akcí. Jen za poslední půlrok jsme jich uspořádali 31 a zapojilo se do nich 237 dobrovolnic a dobrovolníků z 23 společností!

Jak to vypadá v praxi? Různě. Vždy hledáme způsoby, aby se potkala představa firmy s potřebami některého ze zařízení, se kterým spolupracujeme. Chceme, aby pomáhání firmy a jejich zaměstnance bavilo a zároveň bylo smysluplnou pomocí těm, kdo ji potřebují. Dobroden je tak někdy o komunikaci, sdílení zážitků, procházkách, věnování času a pozornosti. Jindy zase o tom, že si tým nasadí zahradní rukavice a okopá záhonek, posbírá listí a natře lavičky barvou. Domovy pro seniory a jiná zařízení jsou nadšená, protože sami často nemají kapacity na tyto aktivity a jsou vděční za každého pomocníka. Pro firemní skupinu je to zase mimo dobrého skutku i stmelovací aktivita, kdy se často někteří kolegové potkají poprvé a poznávají se.

Chceme poděkovat dobrovolnickému centru ADRA a všem dobrovolníkům z firmy QI Group, kteří se do Dobrodne zapojili. Pro zaměstnance a především klienty našeho Centra se jedná o vítané zpestření každodenního života v Centru. Možnost poznat a popovídat si s novými lidmi je pro naše klienty stejně důležitá a obohacující jako pro každého z nás. Dobrovolnictví má velký smysl a pevně věříme, že těší nejen naše klienty, ale také samotné dobrovolníky.
– Andrea Bartošová, pracovnice v Centru pro zrakově postižené Chrlice

Děkujeme všem firmám a jejich týmům, které se v letošním roce rozhodli zažít pomoc na vlastní kůži. Za všechny jmenujme třeba AT&T, Malfini, L’Oréal, Notino, Tesco, Microsoft, Nadaci NOVA či Slevomat.

Chcete se zapojit do firemního dobrovolnictví?

Je vám myšlenka firemního dobrovolnictví blízká? Kontaktujte nás! Rádi zodpovíme jakékoli otázky a najdeme projekt, který vám bude vyhovovat a pomůže těm, kteří to skutečně potřebují.