V ročníku 2014 jsme mimo 517 nominací dospělých obdrželi i 21 nominací dětí, které pohotově zasáhly, když šlo někomu o život. Vynikají svojí rozhodností, pohotovostí a statečností a jsou příkladem nejen pro jejich vrstevníky, ale i pro mnohé dospělé. 

Máme radost z toho, že jsme se i díky Vám o jejich příbězích dozvěděli, mohli jim poděkovat a z mailů, které v poslední době dostáváme, vědět, že předání ocenění vnímají jako důležitý okamžik života nejen děti, ale i jejich rodiče, spolužáci a okolí.

Dovolte, abychom Vám některé z příběhů představili a nezapomeňte, že nominace pro letošní rok můžete zasílat už nyní zde!

Martin K., 4 roky, Jablonné v Podještědí

MartínekMartínek byl s maminkou sám doma. Ta najednou nečekaně zkolabovala a začaly se u ní projevovat příznaky mrtvice. Špatně mluvila, až bezvládně zůstala ležet na podlaze. Stačila jen synovi říct, aby zavolal záchranáře. „Vypadalo to nejdříve jako vtip“, řekla operátorka linky 112. Nevzdala to však a začala se chlapce vyptávat. Nakonec ho přiměla, aby dal mobil ležící matce k uchu. Ta jen velmi těžce uvedla operátorce adresu.

Matka díky synovi žije, má ale značné zdravotní problémy. A Martínek se jí od té doby opakovaně dotazuje, jestli není nemocná.

Filip B., 6 let, Jihlava

Filip zachránil své 90leté prababičce život. Když se sami dva vraceli domů ze zahrady, seniorka nečekaně upadla na schodech, spadla přímo na beton a nemohla se zvednout. Chlapec neváhal a okamžitě běžel pro pomoc k sousedům. Ti zavolali záchrannou službu. Stařenka měla zlomené dva obratle, těžký otřes mozku a roztržené obočí. Záchranáři konstatovali, že se zachoval vzorově a zachránil jí život.

Tobiáš B., 8,5 let, Kolešov

Na rybníku Kačák se v letní podvečer konalo drama. 5letý Kuba si hrál u stavidla, uklouzl a spadl do vody; plavat neuměl. Břehy byly liduprázdné, jen poblíž se nacházel Tobiáš, který trávil u babičky prázdniny. Nejdříve chtěl běžet k rodičům Kuby pro pomoc, ale uvědomil si, že by se do té doby mohl klučina utopit. Skočil proto do vody a vytáhl ho na břeh.

Nela V., 10 let, Volyně

Nela zachránila život 2letému Vašíkovi, který spadl do hlubokého bazénu na zahradě ve chvíli, kdy tam nikdo mimo nich nebyl. Bez zaváhání ho vytáhla a až poté volala o pomoc. Bez jejího okamžitého zásahu by se určitě chlapec utopil.

Karolína Š., 10 let, Loučná Jindřichovice

Karolínka zachránila život Mírovi – svému dvojčeti, který dostal nečekaně na Štědrý večer svůj první epileptický záchvat. Poskytovala mu první pomoc až do příjezdu záchranné služby a pomáhala mu i během dlouhé léčby.

Anna H., 10 let a Karolína K., 11 let, Uherský Brod

Anička s Karolínou pomohly při dopravní nehodě. Náhle přímo před projíždějící auto vběhl ze skupinky dětí 4letý chlapec. Řidič byl z toho tak v šoku, že nebyl schopen nijak reagovat. Dívky však nezaváhaly a zavolaly ihned na tísňovou linku. Chlapec vyvázl jen s lehkým zraněním nohy. Obě dívky byly oceněny titulem Gentleman silnic.

Adam M., 11 let, Litvínovice

Adam přišel ze školy domů, kde našel v kočárku plačící sestřičku a maminku nehybnou na zemi
v kuchyni. „Lekl jsem se, ale ve škole jsme se učili o čísle 155. Volal jsem tam. Ta paní si nejdřív myslela, že je to legrace, pak mi ale říkala, co mám dělat. Ale bylo to těžké,” popisoval chlapec, jak se snažil obrátit bezvládné tělo své mámy. Třebaže měl veliký strach, doběhl ještě pro sousedku, aby se postarala o malou sestřičku. Jeho čin ocenil hejtman Jihočeského kraje.

Kateřina S., 12 let, Stod

V momentě, kdy Katka zrovna vešla za matkou do obývacího pokoje s žákovskou knížkou, žena omdlela. Dívka nezpanikařila, zavolala ihned záchrannou službu a do příjezdu se o maminku starala. Žena prodělala masivní embolii plic, zástavu srdce, začaly jí selhávat další orgány, a tak byla řadu dní v umělém spánku. Lékaři rodině nedávali šanci, že přežije. Nakonec to dobře dopadlo. Žena až na drobnější problémy s pamětí je v pořádku a chodí do práce. Kačka ale po dlouhotrvajícím stresu má o maminku neustále strach.

Matyáš P., 13 let, Volary

Skupina žáků základní školy si šla v přestávce mezi vyučováním zahrát fotbal do objektu bývalých kasáren. Po chvíli hry vletěl míč do budovy, kam ho šel hledat Honza, jeden z mladých fotbalistů. Nešťastně přitom uklouzl a o skleněnou výplň dveří si proříznul tepnu na ruce. Chlapci byli v šoku a nevěděli si rady. Jen Matyáš se zachoval pohotově. Rukou zatlačil na tepnu, čímž krvácení potlačil. Pak vzal o několik hlav většího kamaráda na záda a odnesl jej do školy. Po celou dobu přitom držel rukou proříznutou tepnu. Ve škole zavolali záchrannou službu a záchranáři ho za jeho pohotovost pochválili. Rychlým a včasným zásahem Matyáš zachránil spolužákovi život.

Alice P., 14 let, Praha

Alice se stala v Praze náhodným svědkem útoku skupiny výrostků, kteří ve stanici metra Chodov napadli asi 20letého mladíka. Ztloukli ho, a třebaže už bezvládně ležel na zemi, ve své brutalitě pokračovali. Dívka přiběhla blíž a ihned telefonovala na 112. Poté se řídila pokyny operátorky až do příjezdu zdravotníků a policie, protože mladík byl v bezvědomí. Ostatní lidi se zachovali zcela lhostejně a zmlácenému mladíkovi ani dívce nikdo nepomohl.

Jana K., 14 let, Praha

Jana zachránila život své mamince. Jely spolu autem, když se ženě udělalo špatně.  Došlo u ní ke krvácení do mozku a epileptickému záchvatu. Dívka neztratila hlavu a pohotově zareagovala. Zavolala záchranku a do příjezdu záchranářů se řídila pokyny operátorky.

Radek B., 15 let, Štěchovice

Žák 9. třídy zavolal záchrannou službu k náhlému domácímu porodu. Situace byla vážná, protože novorozeně nedýchalo. Radek však zachoval klid a rozvahu. Pokyny operátorky předával otci a až do příjezdu sanitky společně prováděli oživovací kroky. Za tento čin Radka ocenil starosta města i zástupce záchranné služby.

Michaela Š., 15 let, Jihlava

Míša šla domů, když se před ní nečekaně na ulici Komenského zhroutila na zem žena, která dostala záchvat. Přestože je to velice rušná ulice, lidé jen chodili kolem a dívali se. Pouze Míša jednala a zavolala záchrannou službu. Díky jejímu rozhodnému jednání byla žena zachráněna.

Oleh T., 15 let, Jeřice

Student 1. ročníku Masarykovy obchodní akademie v Jičíně poskytl první pomoc a masáž srdce muži, který náhle zkolaboval. Spolu s kamarády přiběhl na volání ženy o pomoc. „Paní, která pána v poslední chvíli strhla z vozovky, kam v kolapsu padal, mezitím zavolala záchranku. Já jsem začal masírovat srdce. Po telefonu jsem dostával instrukce,“ vysvětlil. Podle lékařů student muži rychlou reakcí zachránil život. „Po tom, co si pána převzali lékaři, jsem si sedl na chodník a byl jsem v šoku. Večer jsem vůbec nemohl spát a stále nad tím přemýšlel,“ přiznává Olin. Chlapci poděkoval starosta Jičína i ředitel školy.

Předání oceněnídětem