Určitě to znáte – někdy by člověk dal všechno možné, aby si už konečně mohl „odskočit“. Na světě je ale stále mnoho zemí, kde byste neměli pořádně kam – pokud tedy nevezmete za vděk nejbližším křovím. Je to prostě tak – toalety jsou velmi důležitou součástí našeho života. A důvodů je několik:

Představte si, že obyčejný záchod může snížit úmrtnost dětí, zlepšit zdraví žen a obohatit rodinný rozpočet. Nevěříte? Je to docela jednoduché, posuďte sami.

Záchod na talíři

Na světě je stále asi 1,1 miliardy lidí, kteří nemají žádné WC a svou potřebu vykonávají prostě někde v okolí. Většina z nich žije v subsaharské Africe a v Asii. A to má mnoho následků, které si mnoho lidí vůbec neuvědomuje. Výkaly v přírodě usychají a vzduchem se roznáší do půdy, vody i do nedalekých studní. Odtud se škodlivé látky dostanou k lidem přímo na talíř a pak i do těla, čímž způsobí průjmová onemocnění. Na ta pak umírají ti nejmenší – děti do pěti let věku. Říká se, že každý rok tak v důsledku špatné hygieny a sanitace zemřou v rozvojových zemích více než 2 miliony lidí.

Nemoc = žádná práce pro dospělé = práce pro děti = žádné vzdělání

Když jsou dospělí nemocní, nemohou pracovat. Vydělávat jsou tak často nuceny i děti. Ty pak nemohou chodit do školy. V budoucnu jim nedostatek vzdělání zabrání najít si dobře placenou kvalifikovanou práci. Kolečko chudoby se tak nemůže zastavit…

Napadení kvůli neexistenci latríny?!

Možná to zní neuvěřitelně, ale pravdou je, že neexistence latríny může zapříčinit i četná napadení mladých dívek. V některých zemích (například v Afghánistánu) ženy chodí vykonávat potřebu hlavně večer. Zcela logicky – právě tehdy na ně nikdo nevidí. Toho však mohou využít divoká zvířata nebo také zlí lidé…

ADRA chce záchody pro Kambodžu!

ADRA si toto všechno uvědomuje – a proto staví latríny. Právě teď pomáháme budovat toalety v Kambodži. A děláme to pořádně! Chcete vědět jak?

  • V zapadlejších vesnicích naši kolegové nejdříve vyberou ty nejchudší lidi. Ti obdrží slevový kupon na nákup latríny. S tímto voucherem pak přijdou k výrobci, zaplatí malou část ceny a on jim latrínu nainstaluje.
  • Každý výrobce je vybraný Adrou a splňuje jasně dané standardy: na každou latrínu musí použít půl pytle cementu a 3 železné pruty na výrobu jednoho betonového kruhu – to tvoří podzemní část latríny. Tyto 3-4 kruhy se naskládají na sebe do hloubky 1,5 metru.
  • Nadzemní část latríny je také z betonu. Jednotlivé zdi se vyrábí z předem připravených „formiček“.
  • Nejtěžší a velmi důležité je vykopat dostatečně hlubokou díru do země. Trvá to i 3 dny.
  • Místo konečné instalace latríny musí být 20-30 metrů od studny.

Kolik to všechno stojí? Nic netajíme!

Cena jedné latríny je 208 USD – včetně výroby, dovozu a instalace. Nejchudší domácnosti za ni ale zaplatí 42 USD.

Pomozte spolu s námi zkvalitnit život Kambodžanům! Stavte s námi záchody!

To MÁ smysl…


 

Projekt je podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

ČRA