Křehká demokracie – tak se dá nazvat stav, který je teď v Myanmaru. Více než 40 let tam vládli generálové, kteří nenechali tamní lidi volně dýchat. V zemi se loni konaly první svobodné volby. Ale o klasické svobodě se v Myanmaru ještě mluvit nedá… ADRA se teď Barmáncům snaží pomoci!

ADRA chce křehkou demokracii v Myanmaru pomáhat posilovat. Rozhodli jsme se podpořit především mladé Kareny. Právě v odlehlých karenských oblastech totiž stále panuje velký neklid. Mladí studenti odcházejí za prací do zahraničí. Odliv schopných a chytrých lidí je pro budoucnost země nebezpečný. ADRA se proto snaží mladé lidi motivovat, vzdělávat a poskytnout jim pracovní uplatnění přímo v Myanmaru.

Na kávu do Verandy!

Založili jsme například první „demokratickou“ kavárnu v hlavním městě Karenského státu – v Hpa-an. Kavárna Veranda je místem, kde se lidé učí diskutovat, otevřeně projevovat svůj názor… kde se dále vzdělávají.

Podívejte se, jak to ve Verandě vypadá!

Barma nebo Myanmar?

Před rokem 1989 to byla Barma. Vládnoucí generálové ale tuto zemi přejmenovali na Myanmar. Vojenská junta vládla v Myanmaru od roku 1962. V roce 1988 proti ní protestovaly tisíce Barmánců –  neúspěšně… Další pokus o svržení generálů byl v roce 2007. Tehdy do ulic vyšli respektovaní mniši. I ty ale generálové pozavírali do vězení a z ulic vyhnali. Do popředí zájmu médií se Myanmar znovu dostal v roce 2008. Tehdy cyklón Nargis zdevastoval deltu řeky Iravádí a zabil desítky tisíc lidí. Svět šokoval přístup vojenského režimu, který dlouho odmítal vpustit do země zahraniční humanitární pomoc.

Krok k demokracii?

Nejnovější politické změny v zemi nastaly po změně státního zřízení na prezidentskou republiku. Zákonodárnou moc vykonává dvoukomorový parlament, výkonná moc náleží vládě složené z 30 ministrů. Vláda provedla několik politických a ekonomických reforem. Národní hrdinku Aun Schan Su Ťij pustila z domácího vězení a povolila jí zúčastnit se parlamentních voleb.

Navzdory všem reformám je dodržování lidských práv v Myanmaru nadále velmi omezené. Říká se, že většina Barmánců – hlavně příslušníků etnických skupin – zatím žádné změny na vlastní kůži nepocítila.

Podpořte náš program v Myanmaru! Pomozte mladým Barmáncům ve vytváření svobodnější země!

Děkujeme, že pomáháte s námi!