V sobotu 19. března se v Praze uskutečnil osmý ročník akce ANDĚL, jehož se zúčastnilo na tři sta mladých lidí. Organizátoři se rozhodli, že součástí bude jako každoročně charitativní sbírka pro Nadaci ADRA, konkrétně pro 2,5letou holčičku – Elinku Dvořáčkovou z Brna. Výtěžek předčil všechna očekávání – mladí lidé darovali 26 407 Kč a 2,87 €, a to jak formou sbírky, tak příspěvky do pokladničky za to, že se mohli vyfotografovat s „andělem”.

Elinka už po porodu musela absolvovat těžkou operaci jícnu a trachey a o pár týdnů později jí byla diagnostikovaná dětská mozková obrna. Špatně polykala, jedla, jakákoli banální viróza u ní končila antibiotiky, mnohdy hospitalizací v nemocnici. Minulý rok na podzim Ela absolvovala svůj první lázeňský pobyt v Jánských Lázních, kde podstoupila léčbu jak rehabilitační, tak zaměřenou na prevenci dechových obtíží. Den před odjezdem do lázní se poprvé sama posadila, a tím se pro ni otevřel nový svět. Nyní se z bříška dokáže dostat na všechny čtyři, a když ji rodiče jistí, tak se posadí na paty a může si hrát. Chůze jí zatím nejde – nemá stabilitu.  Zlepšila se i motorika pravé ruky, zato levá je stále problematická.  Elinka je velmi radostná holčička a baví ji knížky, hudba, malovaní a vyhazování hraček z krabic. Ráda by mluvila, ale zatím jí to nejde.

Maminka Elinky nám napsala:  „Přes všechny pozitivní zprávy, které vám přinášíme, je péče o Elinku nesmírně náročná. Pořád musí cvičit, stále promýšlíme další rehabilitační postupy a hledáme nové pomůcky, které by jí i nám usnadnily život. Na jaře nás čeká léčení v Lázních Klimkovice, kam byla zařazena do studie týkající se rehabilitační péče pro děti s dětskou mozkovou obrnou a jiným získaným postižením mozku. Jsme někdy už velmi vyčerpaní a nezvládáme vše tak, jak bychom si přáli. Proto jsme vděčni za vaše přátelství i za všechny projevy podpory. Moc nás to povzbuzuje. Děkujeme!”

Sbírku pro Elinku otevřela Nadace ADRA již v dubnu 2015 a díky ochotným dárcům jsme již mohli přispět na kočárek, speciální polohovatelnou sedačku, neoprenovou vestu, lehátko s oporou a inhalátor. Dary z této sbírky budou použity dle doporučení lékařů na zakoupení dalších zdravotnických pomůcek a podporu léčby, kterou nehradí pojišťovna, a je nad finanční možnosti rodičů.

Hlavním tématem akce ANDĚL s duchovním zaměřením byly „LIMITY“ v životě člověka. Osvobozují nás či svazují? Jak se vyrovnat s tím, když je překročíme? Součástí programu bylo i divadelní představení od francouzského dramatika Érica-Emmanuele Schmitta s názvem Hotel mezi dvěma světy, rozhovor s bývalou pornoherečkou o jejím velmi silném životním příběhu a koncert. A proč název akce ANDĚL? Někteří lidé mají za to, že každý z nás má několik andělů. Buď to můžou být andělé z nebes, nebo je to prostě člověk nám nejbližší. Akce slouží k tomu, aby si každý z účastníků našel toho anděla, kterého zrovna potřebuje.