„Udělal by to každý“, uvedl jeden ze zachránců, který převzal hlavní Cenu Michala Velíška 2013.

V 8. ročníku Ceny Michala Velíška, která se uděluje za statečnost při záchraně lidského života, zvolila veřejnost internetovým hlasováním vítěze hlavní ceny tři muže – Lukáše Voborníka, Petra Uchytila a Jiřího Němce, kteří zasahovali u vážné autonehody a zachránili život maminky s dítětem.

Sošku anděla 9. prosince při slavnostním ceremoniálu v Rezidenci primátora hl. m. Prahy převzal jen Lukáš Voborník. Další dva spoluzachránci se kvůli pracovnímu vytížení byli nuceni omluvit. Jedenadvacetiletý mladý muž, který pracuje jako pokrývač, svůj čin za hrdinský nepovažuje. „Udělal by to každý,“ poznamenal. O události doma řekl až po třech dnech, když vyšlo najevo, že nemá mobil, protože mu při záchraně dvou osob z auta, nacházejícího se již v plamenech, shořel.

Dalšími oceněnými finalisty se stali mladí mužové Jan Tyburec a Stanislav Vojtěch, kteří rovněž jednohlasně vyjadřovali, že svůj čin považují za samozřejmost.

Ocenění jim předali ředitel marketingu TV Nova Ondřej Křivka, čestný předseda výboru Ceny Michala Velíška Vítězslav Vurst, patronka projektu Iva Velíšková a primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček, který uvedl: „Hluboce se skláním před odvahou těch, kteří se v kritickém okamžiku nezalekli a nasadili svůj život proto, aby pomohli svému bližnímu. Takový skutek se nedá naplánovat, ten se prostě stane. A o to větší uznání si také zaslouží. Přeji nám všem, abychom ve svém okolí nacházeli hrdiny, kteří v rozhodujícím okamžiku nebudou váhat a pomohou.“

Smyslem Ceny Michala Velíška je upozorňovat veřejnost na skutky odvahy, slušnosti a statečnosti běžných lidí

Smyslem tohoto projektu je především upozorňovat veřejnost na skutky odvahy, slušnosti a statečnosti běžných lidí, neprofesionálů. Nadace ADRA si váží všech zaslaných příběhů, které dokazují, že je mezi námi mnoho lidí neváhajících pomoci druhým. To nejdůležitější není určit, kdo je tím „největším“ hrdinou, ale vyjádřit uznání a poděkovat všem, kteří si to zaslouží, jsou svými postoji příkladem pro ostatní, motivují a svým činem poskytují pozitivní vzor pro společnost. Ze sto šedesáti letos došlých nominací Výbor Ceny Michala Velíška vybral tři příběhy, které nejvíce odpovídaly činu M. Velíška.

S velkým potěšením bylo poděkováno i deseti dětským hrdinům. Ti přes svůj velmi nízký věk (11-15 let) dokázali svou pohotovostí, rozhodností a statečností zachránit lidské zdraví nebo životy, a stali se tak nejen vzory pro své vrstevníky, ale i příkladem pro dospělé.

Jako každoročně slavnostnímu vyhlášení předcházel seminář Nadace ADRA, tentokrát s názvem „Odvaha soudit“.

Dvaatřicetiletý M. Velíšek zemřel 13. září 2005, když se snažil pomoci neznámé mladé ženě. V parku na pražském Karlově náměstí ji jednatřicetiletý recidivista obtěžoval a ohrožoval pistolí. Velíšek se jí zastal a útočník po něm vystřelil. Střihač TV Nova, který tam byl na procházce s 9měsíční dcerou v kočárku, útok nepřežil. Na jeho počest vyhlašuje každoročně Nadace ADRA a TV Nova Cenu Michala Velíška.

Příběh oceněný Cenou Michala Velíška pro rok 2013