V úterý 4. srpna otřásl bejrútským přístavem výbuch. Exploze byla tak silná, že si mezi obyvateli města vyžádala několik desítek mrtvých a tisíce zraněných. Zraněných je tolik, že se pro ně nedostává místa v místních nemocnicích. Několik desítek domů v samotném centru města bylo zničeno a tisíce poškozeno. Poškozena byla i kancelář ADRA téměř tři kilometry od místa exploze.

Napřed jsme slyšeli velkou explozi a pak se rozbila okna a spadla část stropu,“ řekla účetní, která byla v době výbuchu v kanceláři, Zbyňkovi Wojkowskému, vedoucímu oddělení zahraničních projektů organizace ADRA a koordinátorovi projektů v Libanonu. Ten si se zaměstnanci kanceláře v Bejrútu telefonoval ve středu večer, krátce po výbuchu. „Nikomu ze zaměstnanců se naštěstí nic nestalo, ale každý byl nějak postižen. Mají poškozené domy nebo utrpěli šok. Jeden kolega, který bydlí blízko přístavu, má úplně zničený dům,“ doplňuje Zbyněk. Kolegové v Libanonu už přesto nyní zjišťují, jak se zapojit do pomoci lidem postiženým katastrofou.

Poškození kanceláře ADRA, která je vzdálena téměř 3 km od přístavu ukazuje na sílu výbuchu.

Rok 2020 je pro Libanon nejhorším od konce občanské války v roce 1991. Hluboká hospodářská krize trvající od konce roku 2019 uvrhla do chudoby většinu obyvatel a situace se ještě zhoršila s epidemií koronaviru. Země závislá na mezinárodním obchodě nyní dále utrpí uzavřením přístavu, který výbuch vyřadil z provozu. Zdroje obživy pro tisíce lidí, které byly zničeny během několika vteřin po explozi, půjde jen stěží obnovit, nemluvě o opravě dalších rozsáhlých škod, které město utrpělo. Lidské oběti pak už nevrátí nikdo.

ADRA Česká republika pomáhá v Libanonu od roku 2016. Projekty financované českými dárci pomohly tisícům Libanonců a Syřanů, kteří do Libanonu museli utéct kvůli válce v Sýrii. I nyní je ADRA připravena uvolnit finanční prostředky na pomoc lidem, které katastrofa zasáhla.

Přispět na pomoc Libanonu můžete příspěvkem na účet veřejné sbírky 66888866/0300, variabilní symbol 385. Za vaše dary předem děkujeme.

//