Letos jsme obdrželi na 114 nominací, v nichž lidé všech generací znovu prokázali, že nejsou ke svému okolí lhostejní. Neváhali a bez ohledu na vlastní nebezpečí zakročili proti násilí, poskytli první pomoc, nebojácně se postavili ohni, vodě, pomohli při nehodách atd.

Nominační výbor v uplynulých dnech vybral do finále 12. ročníku této ceny příběh záchrany života dětí ze školky jejich učitelkou, když se na ně nekontrolovaně řítilo auto. Nezměrnou odvahu musel prokázat rovněž mladý muž, který se snažil v noci zachránit malé děti ze sousedního hořícího domu, či další sousedé při pomoci těžce postřelenému známému v blízkosti ozbrojeného násilníka. Více o těchto „neobyčejných činech obyčejných lidí“ bude ve Střepinách 29. října na Tv Nova.

Velký zájem výboru sklidily rovněž příběhy duchapřítomnosti a rozhodnosti dětí do 15 let, které nezaváhaly a poskytly první pomoc cizím lidem či svým nejbližším, a to často za lhostejnosti přihlížejících dospělých. Značný respekt sklidili též senioři, kteří se navzdory svému věku nezalekli a účinně se postavili zlu, nespravedlnosti a opět lhostejnosti okolí.

Vedle všech nominovaných lidí, kteří v uplynulém roce projevili nevšední odvahu bez ohledu na vlastní riziko, si vážíme všech, kdo na jejich statečnost upozornili zasláním nominace a kdo se zapojí do závěrečného online hlasování. To proběhne ve dnech 29. října až 5. listopadu 2017 na webu nadace. Čím více lidí se zapojí aktivně do Ceny Michala Velíška, tím vzroste objektivnost výsledku i celková prestiž tohoto morálního ocenění. Děkujeme vám všem.