Žít v neustálém strachu, v nouzi a bez střechy nad hlavou je vždy obtížné. Už několik let takto přežívají miliony dětí v Sýrii. Některým se podařilo spolu s jejich rodiči uprchnout do sousedních zemí. Tam mají šanci válku přečkat. Právě těmto dětem chce ADRA pomoci!

Nejvíce syrských uprchlíků je v současné době v Libanonu. Říká se, že Syřané teď tvoří až třetinu obyvatel v této zemi. Pro Vaši lepší představu – v Libanonu je zřejmě 1,5 milionu Syřanů. Přitom Libanonců jsou zhruba 4 miliony…

V tomto roce byl Libanon nucen zavést vízovou povinnost pro Syřany. Proud uprchlíků se trochu zmírnil – ale rozhodně se nezastavil. Syrští utečenci žijí v provizorních stanových táborech nebo v opuštěných budovách. Někteří si pronajímají byty, což je ale vyjde hodně draho. Někteří lidé se totiž snaží na cizím neštěstí vydělávat – i nájmy malých jednoduchých místností bez sociálního zařízení jsou velmi vysoké. Vydělat si peníze na bydlení  – tedy sehnat práci – je pro Syřany v Libanonu těžký oříšek. Mnoho uprchlíků si tak vydělává na černo nebo pracují za poloviční peníze než místní. Pro děti nejsou místa ve školách…

A právě dětem se snaží pomoci ADRA v Libanonu. V těchto dnech máme na místě našeho kolegu Zbyňka Wojkovského. Byl jsem v provizorní škole pro syrské děti. A byl to hodně silný zážitek. Když člověk slyší, čím si ty děti a učitelé prošli…“, svěřil se nám v emailu Zbyněk.

ADRA Libanon se ve spolupráci s ADRA ČR chystá postavit a vybavit školu pro děti syrských uprchlíků a pořádat integrační programy pro syrské rodiny. Syrské děti v Libanonu by tak mohly mít naději na lepší budoucnost. Možná i díky Vám!

Syrské děti v Libanonu podpoříte:

  • darem na účet veřejné sbírky 66888866/0300, variabilní symbol 333
  • přes online platební bránu:

  •  zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777 (Cena DMS je 30 Kč, ADRA obdrží 28,50 Kč.)

Věděli jste, že:

  • Ze Sýrie od vypuknutí konflitku v roce 2011 uprchly už 3 miliony lidí. 
  • ADRA Česká republika skrze Dobrovolnické centrum Frýdek-Místek poskytuje pomoc ve spolupráci s detenčním zařízením pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách. Dobrovolnické centrum sem dodává oblečení a nakupuje potraviny pro zhruba 300 lidí.
  • Pro uprchlíky v  Maďarsku ADRA připravuje materiální pomoc.
  • Makedonii ADRA distribuuje hygienické balíčky, ve Slovinsku jídlo, ale také tolik potřebné stanice k nabíjení mobilních telefonů. Ty často slouží jako jediné spojení s rodinou, od které jsou lidé na útěku odtrženi. ADRA se zde taky stará o děti, které často trpí různými traumaty.
  • Kolegové z ADRA Srbsko distribuovali již více než 2 200 potravinových a hygienických balíčků ve východním Srbsku na bulharsko-srbské hranici a dalších 500 balíčků na jihu ve městě Preševo na makedonsko-srbské hranici. Dále ADRA Srbsko mezi uprchlíky rozdělila 220 stanů, které obdržela od Komisariátu OSN. Připravuje se k přijetí a přerozdělení dalších stanů a také spacích pytlů od slovinských dárců.
  • Informační azylové centrum ADRA v Bělehradě poskytuje navazující služby. Zde dostanou lidé základní informace ohledně práv uprchlíků, způsobu, jak získat azyl v Srbsku, kde hledat lékařskou pomoc, právní pomoc, jaké jsou měnové kurzy apod. Všechny informace mohou dostat v šesti jazycích, a to prostřednictvím letáků, videí, nebo osobně. Zaměstnanci centra, dobrovolníci a překladatelé pomáhají uprchlíkům s komunikací a doprovázejí je na potřebná místa. Velmi podstatnou součástí navazujících služeb je také terénní tým čítající 29 lidí. Ten mimo jiné poskytuje lidem psychosociální podporu.

Děkujeme, že pomáháte s námi!