Český krizový tým ADRA, který momentálně operuje v zaplaveném Srbsku, má za sebou několik dní v terénu. Objíždí vesnice jižně a západně od Bělehradu a kolegům z ADRA Srbsko pomáhá distribuovat humanitární pomoc. Není to jednoduché, v některých oblastech je stále voda. Dnes míří tým do Krupanje, oblasti postižené rozsáhlými sesuvy půdy. Zapojte se do pomoci zasláním daru na číslo účtu veřejné sbírky 34983498/0300, v.s. 510, nebo darujte online!

Zaplavené vesnice v SrbskuVelké teplo, všudypřítomný zápach a hlavně voda, která v některých obcích stále nechce opadnout. Nejhorší situace je v Obrenovaci, kde povodeň zničila téměř vše. Jsou ale další a další města, kde je stav vážný. „Dnes jsme navštívili Sremskou Mitrovicu a Šabac, které zalila Sáva, a také městečko Paračin na řece Velika Morava asi 150 kilometrů jižně od Bělehradu. Co jsme viděli, byla opravdová spoušť. V mnohém se mi vybavily povodně u nás v sedmadevadesátém. Vozíme pitnou vodu, hygienické potřeby a balíčky s potravinami, jejichž základem jsou konzervy. Někde se nedá autem dojet, i po deseti dnech je místy voda nad kolena a musíme k lidem na loďkách,“ popsal práci českého týmu hlavní krizový koordinátor ADRA ČR Josef Koláček. Na dotaz, jak jsou na tom obyvatelé zaplavených oblastí, odpověděl, že ženy a děti jsou stále v evakuačních centrech, takže se potkával hlavně s muži: „Moc toho nenamluvili, snažili se být stateční, ale viděli jsem na nich, jak jsou zlomení.“

Techniku, kterou Češi do Srbska vezli, předali kolegům ze srbského týmu v Bělehradě a dnes se začala rozvážet. Tam, kde je stále voda, se ale zatím moc neuklízí. Nejde to. „Všichni čekají, až se to zlepší. Teď dva dny svítilo slunce, což trochu pomohlo. Ale o to víc se líhnou komáři, kterým vlhko a teplo svědčí. Myslím, že to bude brzy taky velký problém,“ pokračuje Koláček. Ještě víc než zápach a hmyz teď podle něj všechny zneklidňuje předpověď počasí na víkend. Meteorologové hrozí dalšími trvalými dešti.

Dnes ráno míří český tým ADRA do městečka Krupanj západ od Bělehradu. Voda, která napršela do hor, proudila po svazích v takové intenzitě, že s sebou vzala několik domů a bohužel i lidské životy. „Budeme jednat s místním starostou, jak se můžeme zapojit,“ dodal Koláček.
Během svého působení v Srbsku vyškolil český tým i deset koordinátorů, kteří budou spolupracovat s dalšími a organizovat pomoc, která zdaleka nekončí. „Bude tady ještě mnoho práce, ale setkali jsme se s mnoha šikovnými lidmi, kteří se s tím umí poprat. I jim ale pomalu docházejí síly a budou potřebovat podepřít,“ uzavřel Koláček.

Pomoci obětem záplav v Srbsku a Bosně a Hercegovině můžete:

• zasláním částky na konto české veřejné sbírky, číslo účtu 34983498/0300, var. symbol 510
• zasláním platby on-line prostřednictvím platební brány: