Voda jako luxus: pomozte zajistit vodu lidem, kterým chybí
Voda jako luxus: pomozte zajistit vodu lidem, kterým chybí
Situace ve světě
Podle údajů OSN na celém světě nemá každý třetí člověk přístup k nezávadné pitné vodě a 2 miliardy lidí si nemohou umýt doma ruce vodou a mýdlem. S rostoucím počtem lidí roste i poptávka po vodě a až polovina světové populace již nyní zažívá vážný nedostatek vody alespoň jeden měsíc v roce. Očekává se, že nedostatek vody se bude nadále zvyšovat s nárůstem globálních teplot. Zajištění přístupu k udržitelným vodním a sanitárním službám je tak klíčovou strategií pro zmírnění změny klimatu v nadcházejících letech. Bez lepší infrastruktury budou miliony lidí nadále umírat na nemoci související s vodou, jako je malárie a průjem, a dojde k dalším ztrátám v biodiverzitě a odolnosti ekosystémů.
Abychom však nebyli jen posly špatných zpráv, v posledních letech došlo alespoň částečně k pozitivnímu pokroku. Mezi lety 2015 a 2022 se podíl světové populace s přístupem k bezpečně spravované pitné vodě zvýšil 69 procent na 73 procent. Těší nás, že svou trochou jsme k této změně přispěli i my a naše práce v zemích, kde lidé s přístupem k vodě bojují. A to samozřejmě díky solidaritě a štědrosti vás, našich dárců a dárkyň.
Kde letos pomáháme lidem s přístupem k vodě?
Téma vody se prolíná téměř všemi našimi projekty a poskytovanou pomocí. Hloubíme studny, opravujeme a budujeme vodovody a vodojemy, distribuujeme vodu po přírodních katastrofách a během humanitárních krizí, zajišťujeme přístup k sanitárnímu vybavení a v neposlední řadě pomáháme místním lidem se získanou vodou hospodařit a efektivně ji využívat. Představujeme vám 3 naše projekty, jejichž významnou součástí je právě zajištění přístupu k vodě.
Niger
Niger patří mezi země, kde ADRA pomáhá dlouhodobě. Niger čelí akutní a složité humanitární krizi, která je kombinací bezpečnostní nestability, přírodních katastrof i nedostatku potravin. Situaci dále zhoršuje příliv uprchlíků ze sousedních zemí a vnitřně vysídlených, kteří se potýkají s problémy téměř ve všech sektorech – v přístupu k hygieně a sanitaci (WASH), ke vzdělání, obživě i potravinám. Na podporu dlouhodobých zdrojů obživy zde vybudujeme vrt a zavlažovací systém pro již existující komunitní užitkovou zahradu a poskytneme semena i pracovní nástroje pro pěstování plodin, které jsou vhodné k pěstování s ohledem na místní klima (např. moringa, rajčata, chilli, cibule, zelí apod.). Pro zajištění udržitelnosti proškolíme místní lidi v technikách efektivnějšího pěstování zahradnických plodin a v následném zpracování za účelem maximalizace výnosů.
Etiopie
I v Etiopii působíme již řadu let například v regionu Afar. Tato oblast se vyznačuje nízkými a nepravidelnými srážkami, což vede k častým a dlouhodobým suchům. V důsledku klimatických změn a zvyšujících se teplot se sucha stávají ještě častějšími a trvají déle. Místní obyvatelstvo se živí tradičně většinově pastevectvím a nedostupnost vody a pastvin pro dobytek ztěžuje pastevcům udržení jejich stád. Přichází tak o nejdůležitější zdroj své obživy. Letos se zde proto mimo jiné zaměřujeme na pomoc pastevecké komunitě a hledání udržitelných cest pro zajištění jejich dlouhodobého živobytí. Jednou z nich je například proškolení lokálních lídrů a odborníků v technikách konzervace krmiv, které pak bude využito v období sucha. Tím se minimalizuje tendence pastevců k přemisťování ve snaze najít pastvu pro svá zvířata.
Burkina Faso
Burkina Faso, země nacházející se v srdci západní Afriky, čelí nestabilitě způsobené ozbrojenými skupinami. Násilí páchané na civilistech vede místní obyvatelstvo k útěku do bezpečnějších částí země, kde se ale ocitají bez možnosti postarat se sami o sebe a jsou odkázáni na humanitární pomoc. I zde se potýkají s extrémním suchem, v jehož důsledku klesá potravinová produkce a lidé jsou ohroženi podvýživou. Potravinová krize se zde dotýká až 2 milionů lidí. Kromě akutní humanitární pomoci (prostřednictvím potravinových poukázek budeme distribuovat základní potraviny a podvyživeným dětem i tzv. “obohacenou mouku”, do které jsou přidány potřebné mikroživiny) a podpory živobytí (zakládání užitkových zahrad) budeme zlepšovat přístup místních lidí k nezávadné vodě, sanitačním zařízením a hygieně. Zbudujeme zde 2 studny s vodními zásobníky a solárním systémem, což zajistí trvalý přístup k nezávadné vodě a sníží i počet případů onemocnění způsobených pitím nebezpečné vody. K prevenci šíření nemocí přispěje také vybudování sprch a toalet, stejně jako školení v oblasti hygieny a sanitace v nouzových situacích i v technikách správy a údržby vybudovaných zařízení.
Pomáhají s námi
Všechny tři popsané projekty jsou podpořeny z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí.