Na Srí Lance se vypořádávají s následky povodní a sesuvy půdy. V posledním květnovém týdnu se přes Srí Lanku přehnal cyklon Mora, který zanechal škody na většině ostrova. Protože je právě období dešťů, rozvodnění řek na sebe nedalo dlouho čekat. Během června kleslo množství srážek, takže hladiny vodních toků klesají, ale riziko dalších sesuvů půdy v některých oblastech přetrvává.

Zcela zničeno bylo 2 545 obydlí, dalších 15 897 je silně poškozeno. Potvrzené ztráty na životech se zatím zastavily na čísle 212, ale zůstává 79 pohřešovaných. Pro srovnání – při povodních na Moravě a Odře v létě 1997 bylo zničeno 2 151 domů, 5 652 jich bylo neobyvatelných, zahynulo 49 lidí.

Nejvíc zasažen byl jih ostrova, oblasti Galle a Matara. Právě zde působí ADRA a poskytuje pomoc těm nejpotřebnějším. V prvních dnech to byla zejména pitná voda a základní potraviny. Teď je nejdůležitější distribuce hygienických balíčků, kuchyňského náčiní a školních pomůcek pro děti. Samozřejmě se pracuje také na čištění zdrojů pitné vody, odklízení trosek a likvidaci odpadků. Na těchto pracích se vedle humanitárních organizací výrazně podílí také srílanská armáda.

Rodiny se postupně vrací do svých domovů, ale více než dvacet tisíc dětí a dospělých i nadále zůstává v evakuačních centrech, protože nemají kam se vrátit. Začíná se pracovat na obnově, prioritu má zejména vodovodní potrubí. Jako první se s nabídkou finanční podpory rekonstrukce přihlásila česká ambasáda.

Přihlásíte se i Vy?

Své dary posílejte prostřednictvím platební brány nebo na účet veřejné sbírky číslo 66888866/0300, variabilní symbol 141.

Děkujeme!

Picture