Po převratu v roce 2010 se Barma vydala na dlouhou cestu, na jejímž konci by se měla proměnit v demokratický stát. Jak se ukazuje, nebude to snadné. Lidé jsou stále nedůvěřiví, v řadě míst přetrvává násilí a vyloučení namísto politické dohody. Chybí nástroje a zkušenosti, aby se občanská společnost mohla rozvíjet. V Hpa-anu, hlavním městě Karenského státu na jihovýchodě Barmy teď vyrostla první komunitní kavárna svého druhu. Bude místem pro setkávání a otevřenou diskuzi. Otevírat se bude již 4. října.

Kavárna v Hpa-anu je od začátku v rukou místních, zastřešuje ji partnerská vzdělávací komunitní organizace Tounge La’Yat (EGG). „Je to náš první místní experiment se sociálním podnikáním. Chceme, aby si komunitní centrum kavárenskou aktivitou vydělalo na vlastní provoz a další budoucí zisky vkládalo do pořádání komunitních aktivit v kavárně. Zároveň je to také prostor, kde může mládež a lidé ze znevýhodněného prostředí získat svou první pracovní zkušenost,“ přibližuje koordinátorka projektu Markéta Lančová z organizace ADRA.

Projekt, jehož je kavárna součástí byl schválen v prosinci 2013. „Na jaře jsme začali hledat pozemek a sepisovat business plán. Na přelomu května a června se začalo budovat. Inspirací byly tradiční materiály – bambus, dřevo a tradiční karenské listěné střechy,“ popisuje Sa Shine, místní manažer projektu a mimo jiné vystudovaný architekt.
Na stavbě se podílel celý dnešní kavárenský tým, odborné práce zajistili místní tesaři, elektrikáři a instalatéři. Zapojila se ale dobrovolnicky i celá místní komunita, například při pokládání střešních tašek, či výsadbě venkovního trávníku.

Nové místo pro osvětu

Mladí lidé v kavárněJedním z cílů kavárny je mimo jiné i propagovat odpovědnou potřebu. Na jídelním i nápojovém lístku tedy naleznete především místní ovoce a zeleninu, v kavárně se vyrábí domácí jogurt a vaří barmská fairtradová káva ze šanských plantáží. Veškerý organický odpad putuje na kompost, který bude využit k hnojení místních zeleninových záhonů. „V místním kontextu je to opravdu unikát, neboť ostatním podnikům dominují thajské energy drinky v plechovkách a instantní káva 3v1,“ říká Markéta Lančová.

Osvětu bude komunitní kavárna dělat také díky volnému internetovému připojení, rozrůstající se knihovničce, informační tabuli a pravidelným workshopům, přednáškám a projekcím dokumentárních filmů.

„Reakce místních kolemjdoucích jsou prozatím velmi povzbuzující. Několik lidí už nám řeklo, že něco podobného by bylo potřeba vybudovat i v centrálním Yangonu,“ uzavírá koordinátorka.

Proč se ADRA angažuje v lidsko-právní problematice v Barmě

Před reformou v letech 2010 a 2011 vládla v Barmě vojenská diktatura, přes půl století zde nebyla svoboda tisku, náboženského přesvědčení, projevu a sdružování. Lidé nemohli organizovat žádné veřejné aktivity. Hovorům na ulicích a v čajovnách naslouchala tajná policie. Téměř v každém tea-shopu byl nasazený nějaký policejní úředník. V lidech byl vyvoláván strach, nevěděli, komu mohou věřit.

Od roku 2012 začala ADRA podporovat aktivity občanské společnosti v Karenském státě a snaží se vytvářet příležitosti pro otevřený dialog mezi skupinami mládeže i politickými stranami. Lidé sami vyjádřili potřebu „neutrální půdy“, kterou kavárna je. Pro diskuzi a setkávání se doposud využívalo prostorů místních klášterů, kostelů, či místních kanceláří některých organizací. V Hpa-anu neexistovalo politicky a nábožensky neutrální místo. Zároveň dosud neexistoval žádný prostor, kde by mohli mladí lidé trávit volný čas, a který by je inspiroval k nějaké produktivní aktivitě. Spojením těchto potřeb vznikl návrh na založení komunitní kavárny, jako místa setkávání a různých kulturních a vzdělávacích akcí.