Všude, kam se podíváte, jsou lidi. Lidi a taky krávy, psi, oslíci, povozy. Jsme na ulici v jakémkoliv etiopském městě nebo větší vesnici. Nemusíte ani zbystřit zrak, abyste spatřili ještě jednu výraznou skutečnost. Povozy tažené oslíky mají často hodně podobný náklad – velké žluté špinavé kanystry. Nejsou na olej, ani na benzín – jsou na vodu!

Waterpoint = řešení pro Etiopii?

Určitě jste to slyšeli mnohokrát – voda je v Africe nedostatkové zboží. Zdroje jsou daleko a ještě k tomu jsou často špinavé nebo infikované ničivými parazity. Lidé žijí roztroušeně, takže se vodovody velmi špatně plánují – a jejich zavedení i fungování je dosti drahé. Proto v Etiopii často narazíte na takzvané „water points“. Jak to funguje?

Waterpoint = středobod vesnice

Nejdříve se vytyčí místo, které je jakýmsi „středobodem“ pro celou komunitu. Na takovém místě se pak zřídí panel s několika kohoutky. K těmto kohoutkům se dovede voda ze vzdáleného zdroje. Kopat studnu kvůli nedostatku spodní vody všude nelze … Lidé pak přijdou se svými žlutými kanystry a za drobný poplatek si vodu naberou. Děti strčí mezi ucho kanystru klacek a nesou tak náklad ve dvou. Někteří si nechají těžkou vodu přivést na povozu s oslíkem nebo dokonce na střeše autobusu.

Paní Šťastná láska

Takový „water point“ brzy změní život paní Tadelech Fikire. Její jméno je výjimečné – v amharštině znamená Šťastná Láska. Tadelech ale zatím moc štěstí neměla. Je vdova, je nemocná, má 4 děti a malou hliněnou chýši. Jejím hlavním úkolem je chodit pro vodu. Každé ráno putuje ke strmému svahu. Mezi houštím zelených bambusů se vine uzoučká kluzká cestička. Tadelech má potíže s nohama. Neodborně řečeno – má je hodně křivé. I přesto se téměř každý den musí ve svých „vietnamkách“ pomalu spouštět dolů. Právě tam v hlubokém údolí je totiž voda – vzácný pramen, který zajišťuje život mnoha lidem v okolí. Velké žluté kanystry s vodou jsou těžké, Tadelech občas uklouzne… Kvůli zajišťování vody nemá čas na nic jiného – na práci, na péči o děti… Brzy bude ale vše jinak. Kousek od jejího domu se totiž staví „water point“. Život Tadelech a mnoha dalších lidí se tím totálně změní!

A to i díky vám, kteří přispíváte do sbírek humanitární organizace ADRA.

Děkujeme, že pomáháte s námi!