Ukrajinských uprchlíků, kteří opustili své domovy, už je více než 330 tisíc, trápí je nedostatek vody i jídla. Situace je vážná zejména v ruských uprchlických táborech. ADRA ČR nově otevírá veřejnou sbírku na humanitární pomoc ukrajinským uprchlíkům v Rusku, kteří žijí v nedůstojných provizorních podmínkách ve stanových táborech. Kromě toho dál běží sbírka na pomoc lidem setrvávajícím na Ukrajině, kteří jsou bez prostředků a zcela odkázáni na pomoc zvenčí. Účet veřejné sbírky organizace ADRA je 34983498/0300, variabilní symbol 500 (pomoc uprchlíkům na Ukrajině), variabilní symbol 515 pomoc uprchlíkům v Rusku.

Konflikt na Ukrajině v číslech:
Následkem bojů na východní Ukrajině zemřelo od poloviny dubna až dosud již více než 1 500 osob, téměř 4 500 lidí bylo zraněno. Začátkem srpna bylo již více než 330 000 Ukrajinců bez domova. 140 000 lidí se přesídlilo z východních oblastí na západ, více jak 188 000 uprchlo do Ruska. Počty vnitřně přesídlených osob se každým dnem zvyšují.
Podle ukrajinské vlády bylo skoro 1 000 lidí uneseno ozbrojenci a téměř 500 je pohřešováno.
Odhaduje se, že 3,9 milionů lidí žije v oblastech přímo zasažených násilím.

Tisíce uprchlíků v Rusku potřebují jídlo a vodu
Uprchlický tábor blízko DoněckuUprchlíků je mnoho a místní úřady mají velký problém je umisťovat do ubytoven a náhradních ubytovacích zařízení. Napjatá situace je na Ruské straně hranice. Například v provincii Rostovskaya se nachází skoro padesát tisíc uprchlíků, z toho je 15 400 dětí. V městečku Gukovo, které má asi čtyřicet tisíc obyvatel, jsou nyní ubytovány tři tisíce uprchlíků, což je téměř deset procent z celkové populace. Přebývají ve školách, na vysokoškolských kolejích atd. Přes pět set lidí tu žije ve stanovém táboře ve velmi provizorních podmínkách. Kritická je situace v uprchlickém táboře blízko Doněcku na ruském území, kde žijí více jak dva tisíce lidí, přestože tábor je uzpůsoben jen pro poloviční počet lidí. „Tito lidé trpí nedostatkem jídla. ADRA rozdává potravinové balíčky, avšak zásoby jsou omezeny a vydrží jen několik dní. Zaměřujeme se zejména na rodiny s dětmi ve věku do tří let,“ říká ředitel ADRA Rusko Denis Baratov. Podle jeho slov není nedostatek potravin jediným problémem. Mnohem horší je, že v táborech chybí pitná voda. Lidé trpí horkem, protože tábor stojí na otevřeném prostranství v poli, kde teploty přes den dosahují 40 stupňů Celsia. „Obyvatelé tábora jsou sklíčení, vyčerpaní a celkově tuto situaci špatně snášejí. Ztráta domova je pro ně velmi traumatizující. Máme zprávu od zdravotníků, že denně vyšetřují desítky lidí, které ničí stres, a kterým musejí předepisovat léky na zklidnění. Ty bohužel také docházejí,“ dodává Baratov. Počet lidí v kempech prý rychle stoupá. Každou hodinu sem přijíždějí autobusy s dalšími a dalšími uprchlíky.

Uprchlický tábor v Rusku

Někteří pryč nechtějí, i za cenu rizika
I když boje na východě Ukrajiny neustávají, mnoho lidí nechce o opuštění svého domova ani slyšet. Jsou tak vystaveni velkému nebezpečí. Civilistům totiž nikdo předem neohlásí, že se schyluje k boji. Nezazní žádná siréna, žádný poplach se nekoná. Najednou zaslechnou střelbu a musejí se okamžitě ukrýt.

Členové jedné rodiny v Kramatorsku uslyšeli střelbu a utíkali se schovat do sklepa. Skrz sklepní okénka viděli, jak na ulici umírají jejich sousedé, dívali se na jejich mrtvá těla a neodvážili se ze sklepa vzdálit. Střelba neustávala déle než týden a oni po celou dobu nevyšli ven. Až pak, když to vypadalo, že nastává klid zbraní, kontaktovali Adru, na kterou si vzpomněli z televizního vysílání. Telefonicky se domluvili, že až utichne střelba, ADRA je pomůže evakuovat. Po dlouhých deseti dnech je v noci hladové, žíznivé, ale živé převezl koordinátor Adry do západní části Ukrajiny. Nyní se zotavují, dostali ubytování i jídlo.

Co už jsme udělali
ADRA ČR již na jaře vyhlásila veřejnou sbírku a navázala úzkou spolupráci s ADRA Ukrajina, která aktivně působí již od počátku ukrajinské krize. Pomáhala například s dopravou raněných demonstrantů z Majdanu do nemocnic či distribucí potravinových a hygienických balíčků. Nově také zřídila konto na pomoc uprchlíkům v Rusku.

Přímo na Ukrajině nyní působí devět koordinátorů humanitární pomoci, každý v jiné oblasti. ADRA je v kontaktu s ostatními nevládními organizacemi, které poskytují pomoc vnitřně vysídleným uprchlíkům, a denně reaguje na žádosti o přepravu dětí do bezpečnějších míst. Koncem července pomáhala evakuovat dvanáct dětí s dětskou mozkovou obrnou z Luhansku. Asi před měsícem evakuovala 28 dětí z krizových rodin s nízkými příjmy ze Slavjansku, Kramatorska, Doněcku, Luhansku, Mariupolu a organizovala pro ně tábor. Na východě země poskytuje jednorázový materiál i zboží.
V Kyjevě ADRA podporuje dětský domov rodinného typu, kde našly dočasný azyl matky s malými dětmi a těhotné ženy z oblastí, kde se bojuje. ADRA také vytvořila unikátní veřejnou databázi, na které rodiny z celé země bezplatně nabízejí uprchlíkům své volné ubytovací kapacity a další pomoc lidem v nouzi.

Jak můžete pomoci?

  • finančním příspěvkem na účet veřejné sbírky organizace ADRA 34983498/0300, variabilní symbol 500 (pomoc uprchlíkům na Ukrajině), variabilní symbol 515 pomoc uprchlíkům v Rusku
  • rychlou platbou přes online bránu

Žádost o vystavení potvrzení je možné vyplnit zde. Váš dar je daňově odečitatelnou položkou. V případě realizace platby platební bránou není potřeba žádost vyplňovat, ale je nutné vyplnit všechny kontaktní údaje. Děkujeme za pochopení.