Říká se, že voda je základ života. Jenže – neméně důležité pro náš život je i JÍDLO. Také se říká, že hlad je nejlepší kuchař. Jenže – neméně důležité pro naše zdraví je KVALITA jídla. Přesvědčte se sami:

Možná se vám tato skutečnost bude zdát neuvěřitelná, ale je pravdivá – za smrt téměř poloviny dětí do pěti let může podvýživa! Statistiky také uvádějí, že podvýživa je důvodem úmrtí asi půl milionu žen ročně v době těhotenství a porodu.

Pestrá strava pro kambodžské děti

Právě proto chce ADRA proti podvýživě bojovat. ADRA pomáhá v kambodžské provincii Kompong Thom. Tam trpí podvýživou téměř polovina dětí do dvou let. A co víc – asi  65 % z nich má anémii. Proč jsou děti podvyživené? Problém není v tom, že by měly málo jídla. Potíž je v kvalitě jídla. Děti zpravidla dostávají jednostrannou stravu – její hlavní složkou je rýže. Právě proto ADRA začala spolupracovat s místními matkami. ADRA by chtěla pomoci asi 4500 rodinám s dětmi do dvou let ve 44 vesnicích. 

Jak pomáháme? Tady je náš zjednodušený plán:

  • Naši kolegové přijdou do vesnice a zváží a změří všechny děti. Podle tabulek WHO určí, které děti trpí lehkou, střední nebo vážnou podvýživou. Tabulky jsou zvlášť pro děvčata a chlapce. Potom s výsledky měření seznámí všechny lidi z vesnice.
  • Matky dětí, které jsou na tom nejhůře, pozvou na další setkání.  Společně s nimi pak sestavují plán, který by mohl jejich dětem pomoci.
  • Matky s dětmi pak docházejí na sezení. Naši kolegové vytvoří každému dítěti kartu s jeho údaji. Lidé z Adry pak dítě každé dva měsíce měří a váží a pozoruje se pokrok. Pokud je i po programu stále podvyživené, může jej absolvovat znovu. Někdy se matce doporučí, aby zašla do nemocnice na vyšetření. ADRA totiž spolupracuje i s místními zdravotnickými centry a s Ministerstvem zdravotnictví.

A jak vlastně náš program přesně vypadá?

  • Pro změnu zvyklostí je prý zapotřebí 21 dní. Náš program pro podvyživené děti v kambodžské provincii Kompong Thom trvá 30 dní. Během té doby učíme matky, co a jak dětem vařit, aby byly zdravé.
  • Ženy si donesou suroviny. Během vaření se maminky dozvědí, proč mají do jídla dát tu kterou surovinu. Učí se, že jen rýže pro správný růst dítěte nestačí. Matky tak zjišťují, že je spoustu ovoce a zeleniny, které si mohou samy vypěstovat nebo levně koupit na trhu.
  • Po vaření si pak ženy povídají o důležitosti mytí rukou před jídlem a po použití wc.
  • ADRA myslí i na zapojení mužů. Naši kolegové organizují i speciální setkání s muži. Mluví s nimi třeba o tom, proč by měli pěstovat více zeleniny a chovat kuřata. Muži se také dozvědí, jak se starat o svou manželku v době těhotenství – že ji mají brát pravidelně na zdravotní prohlídky, že jí mají dávat o jedno jídlo denně navíc, a že by ji měli zajistit dostatek železa a vitamínů ve stravě.
  • Naši kolegové navštěvují ženy a muže zahrnuté do programu 3x do měsíce.

Aby kambodžské děti nebrečely…

Jaké jsou naše výsledky? Kambodžské maminky nám řekly:

„„Od vstupu do programu už můj syn není tak nemocný. Má víc energie a přibývá rychleji na váze.“

„Můj syn už tak nebrečí.“

„Předtím byla dcera hodně nemocná a hubená. Dneska je na tom líp. Roste a je veselejší.“

A my k tomu dodáváme, že úroveň hygieny u žen, které se zúčastnily našeho programu, se prý zlepšila o 70 procent! Některé maminky dokonce dále pokračují v osvětě ostatních lidí z vesnice a i nadále spolupracují s Adrou!

Vykouzlete s námi další úsměvy na tvářích kambodžských dětí! Podpořte programy Adry! Stojí to za to!