Syřané v Srbsku pomáhají nově příchozím syrským uprchlíkům. Jedním z nich je Mohammad Hajali. Tento mladý muž v Bělehradě nabízí pomocnou ruku při tlumočení. Koukněte se na toto video:

Je naprosto pochopitelné, že do Evropy míří nejvíce uprchlíků právě z válkou zmítané Sýrie. Někteří utečenci ale bídné situace v Sýrii využívají. Aby zvýšili svou šanci získat azyl v některé západní evropské zemi, tak se prohlašují za Syřany – i když pocházejí z jiného státu.

Do Německa přes polární kruh! 

Nejlákavější zemí pro syrské uprchlíky je stále Německo. Někteří do něj míří zvláštním způsobem. Přes polární kruh se nejprve dostanou na sever Norska, pak pokračují na jih do Německa. Ale co je ještě zajímavější, že přes norsko-ruský hraniční přechod Storskog přijíždí utečenci ze Sýrie dokonce na kole!

Úprk na kole?

V minulém roce takovým zvláštním způsobem překonalo norsko-ruskou hranici více než 130 lidí. Tito uprchlíci údajně využili díry v přeshraniční dohodě mezi Oslem a Moskvou. Podle ní totiž nikdo nesmí přejít hranice pěšky nebo v autě, pokud nemá potřebné dokumenty. O bicyklu se však ve smlouvě nehovoří. Překonat hranici na kole se prý minulý rok pokusilo 5 až 20 lidí měsíčně.

Většina uprchlíků ale stále volí klasické trasy – přes Lybii, řeské ostrovy a Balkán. Utečencům v Srbsku výrazně pomáhají dobrovolníci a zaměstnanci místní ADRy. Mezi nimi je i tento pán:

„Pro uprchlíky pracuji už od začátku krize. Jsem v důchodu, takže mám čas. Kromě toho jsem prostě rád mezi lidmi – a tady jsou skvělí spolupracovníci. Dobrovolničím třikrát v týdnu, asi 12 hodin. Pracujeme na směny. No, a to znamená, že jeden týden jsem tu přes den – a druhý týden v noci. Každý den je úplně jiný. Někdy zažijete nádherné okamžiky. Jindy je to ale pěkný šok. A takové těžké momenty ve vás zůstanou dlouho…“

Tento starší dobrovolník Adry podal pomocnou ruku třeba této rodině:

„Je mi 28 let a studuji angličtinu. Protože situace v Sýrii je opravdu hodně špatná, rozhodl jsem se studií nechat a s rodinou odcestovat do klidnější země. Jsme Kurdové, takže jsme opravdu byli v nebezpečí.  JSedm členů naší rodiny bylo zavražděno … a našim příbuzným zabili dceru přímo před očima. Proto jsme utekli. Je nás 13. Jediné, co chceme, je normální život.“

 

 

 

Pomoci syrským uprchlíkům, můžete pomoci i vy! Jak? Třeba nákupem našeho CD „Do Sýrie nejen za pohádkou“ v obchodech Country Life nebo na www.countrylife.cz! Podrobnosti o CD najdete i na www.adra.cz!

Děkujeme, že pomáháte s námi!