Násilí v Sýrii se stupňuje a lidé prchají ze země. Humanitární pomoc v zemi je velmi komplikovaná a nebezpečná. Téměř dva a půl milionu Syřanů opustilo své domovy a hledají útočiště v sousedních zemích. Jenže nemají peníze na léky, chybí jim teplé oblečení, dětem nemohou koupit ani školní potřeby. ADRA pomáhá už od roku 2013 syrským uprchlíkům v Jordánsku, Libanonu a v samotné Sýrii zajišťuje nejakutnější humanitární pomoc.

„Mírové rozhovory v Sýrii nepřinesly žádný pokrok, násilí v zemi pokračuje a podmínky pro naši práci se stále zhoršují. ADRA se snaží i nadále reagovat na obrovskou potřebu humanitární pomoci zejména vnitřních uprchlíků v Sýrii, avšak naše možnosti jsou omezené. Do mnoha oblastí se nejsme schopni vůbec dostat,“ popisuje Natalia López z mezinárodní organizace ADRA International. V zemi je poničená infrastruktura, mnohé cesty jsou uzavřené, všude panuje chaos. Pro 8,7 milionu lidí, kteří jsou odkázáni převážně na pomoc zvenčí, je situace opravdu zlá.

Léky nemocným, dětem učebnice

sklad s oblečenímADRA také zajišťuje humanitární pomoc uprchlíkům v Libanonu a Jordánsku. Rodiny v nouzi dostávají teplé oblečení a přikrývky. „Zaměřujeme se hlavně na ženy a děti, které jsou nejzranitelnější,“ upřesňuje Lopéz. Kromě toho ADRA v Libanonu poskytuje lékařskou pomoc. Syrští uprchlíci dostávají příspěvky na pokrytí poplatků za hospitalizaci a na léky. V Jordánsku se zase snaží zpřístupnit dětem uprchlíků vzdělání. „Poskytujeme jim školní potřeby a vybavení. Každý člověk by měl mít právo na vzdělání. Projekty, jako je tento, ho pomáhají naplnit, “ říká Thierry Van Bignoot, ředitel krizového řízení při ADRA International a dodává, že rodiny uprchlíků mnohdy bojují s vysokými nájmy a stěží získají dost peněz, aby zaplatily bydlení a potraviny. „Oblečení a školní potřeby jsou už prostě velký luxus,“ uzavírá.

Humanitární pracovníci, kteří se ze Sýrie průběžně vracejí, se shodují na jednom. Válka v Sýrii je výjimečná a děsivá. A to hlavně tím, že Sýrie patřila k zemím, které byly na vysoké hospodářské úrovni. Během krátké doby zůstala z prosperující země spoušť. Zasažení jsou úplně všichni, nic nezůstalo jako dřív.

Jak pomoci obětem konfliktu v Sýrii:
Finančním příspěvkem na účet veřejné sbírky organizace ADRA 16077061/0300, variabilní symbol 384.