Voda. Pro nás samozřejmost, pro miliony lidí na světě má cenu zlata. 22. březen je Světovým dnem vody a příležitostí pro všechny z nás uvědomit si, že zdroje vody nejsou bezedné. Jedna z největších vodních krizí momentálně panuje v suchem zasažené Etiopii, kde řídí ADRA velký projekt na hloubení studní. Se získáváním vody pomáhají dárci z Česka také na Filipínách. I díky nim se může napít na Panaiském poloostrově okolo padesáti tisíc lidí.

Sucho, při kterém umíraly tisíce lidí

Etiopii spolu s dalšími zeměmi tzv. Afrického rohu postihlo v posledních několika letech extrémní sucho, které si vyžádalo řadu lidských obětí. Pomoc potřebovalo více než 10 milionů lidí, téměř polovinu z tohoto počtu tvořily děti. Umírala také hospodářská zvířata.
„Zdroje vody byly často daleko od lidských obydlí. Ženy a děti pro ni putovaly každý den s kanystry až do vzdálenosti deseti kilometrů. Nám se podařilo vybudovat ve spolupráci s úřady chráněné vodní nádrže, díky kterým jsme v oblasti Barilee a Dhabab zajistili vodu 463 rodinám i jejich dobytku,“ vypráví Monika Šikulová, která projekt Adry v Etiopii koordinuje. Dodává, že místní obyvatelé také dostali školení, jak se o studny starat.
Projekt byl realizován 2013 ve spolupráci s partnerskou organizací ADRA Etiopie. Finančně ho podpořilo také Ministerstvo zahraničí ČR.

V Etiopii pokračujeme i letos

Studny v EtiopiiObyvatele regionu Somali netrápí jen nedostatek vody, ale také nemoci, které z už tak nepřístupných vodních zdrojů dostávají. Voda totiž bývá zamořena fekálními bakteriemi, které způsobují horečky a průjmy. „Více než jedenáct tisíc zdejších obyvatel spoléhá na tradiční ručně vykopané studny, jenže ty bývají často kontaminované z blízké řeky. Je potřeba jejich studny zabezpečit před znečištěním,“ popisuje Monika Šikulová.Nové dvě studny, které ADRA postaví ve woredě Kelafo, zajistí vodu asi dvěma tisícům rodin.

Češi pomáhají získávat vodu také na Filipínách

I díky štědrosti českých dárců se může na ostrově Panai napít padesát tisíc lidí. Dvakrát týdně dostávají vodu z čističky, kterou koncem roku postavila ADRA na Filipínách poté, co je zasáhl tajfun Hayian. Vodu do vesnic vozí nákladní automobily s cisternou. „Každá rodina dostává minimálně dvakrát týdně dva kanystry vody. Pro mnoho z nich je to otázka přežití a jsou na naši pomoc doslova odkázáni. Nemají peníze na to, aby si vodu koupili a pitná nikde není,“ vysvětluje vodní inženýr Samuel Jan Bayot, který má čističku na starost. Ekonomická situace tisíců rodin je stále velmi špatná. Kvůli zničeným lodím nevydělávají rybáři peníze a musí si hledat náhradní práci, které je málo. Živitelem je obvykle jen otec rodiny, přičemž jeho výdělek na den činí asi 280 pesos. Dva kanystry stojí 40 pesos. Zbytek jde na školní poplatky a jídlo. „To není na život, s tím se dá stěží přežít,“ uzavírá Bayot.

Jak pomoci lidem, kteří trpí nedostatkem vody:

Sbírka pro Filipíny:
• přispět můžete na účet veřejné sbírky organizace ADRA 41594159/0300, variabilní symbol 395

• zašlete SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777 (cena jedné DMS je 30 Kč, ADRA obdrží 28,50 Kč)