Situace Syřanů, kteří opustili své domovy a odešli do Evropy, není nijak jednoduchá. Řada z nich skončila v uprchlických táborech, kde čekají na výsledky azylového řízení. Tady se jim sice dostává základní materiální pomoci, ale jejich další potřeby zůstávají nenaplněné. A to se ADRA snaží změnit.

Krejčovské dílny pro uprchlíky

ADRA Slovensko, která působí v táborech v Kalochari a Liti-Derveni v Řecku, zřídila ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi a za finanční podpory ADRA ČR dvě komunitní centra, kde uprchlíci mohou smysluplně trávit svůj volný čas. V centrech byly otevřeny krejčovské dílny, v nichž nechybí šicí stroje, pletací a háčkovací vybavení a ostatní materiál, který se podařilo získat na Slovensku díky sbírce.

Dílny navštěvují ženy, muži i děti. Ti, kdo neumí šít ani plést, se to mohou naučit ve workshopech, které pro ně pořádáme. Každý den tak v dílnách vznikají nová díla. Oblečení je šito na míru, každý kousek najde své využití a svého nového majitele. Tím se také velmi zefektivnilo poskytování materiální pomoci. Stávalo se totiž, že šatstvo ze sbírek nesedělo, bylo buď malé, nebo velké, a mnoho oděvů tak vůbec nebylo použito. 

Syřané mají důvod k úsměvu

Uprchlíkům se díky nově nabitým dovednostem vrací úsměvy na rty, získávají sebevědomí a pocit vlastní hodnoty. Lidé v táborech se  zbavují pocitu bezmoci a přestávají sami sebe vnímat jako pouhé příjemce materiální pomoci. Při práci zapomínají na problémy a strasti, které je potkaly v rodné zemi nebo na cestě z ní. To vše se velmi pozitivně odráží na jejich psychickém stavu.

Fotografie:

goo.gl/photos/D5ZKZ48KxA7WBm2g7

Blog:

adraslovakia.tumblr.com