Marek Jelínek cestuje odjakživa. Letadlem letěl prvně v osmi letech do Leningradu, pak projel s hokejovým týmem a hudebním orchestrem Evropu a minulý rok zdolal Latinskou Ameriku: na koloběžce. Letos se rozhodl vydat se na svou doposud nejdelší cestu – 9 000 kilometrů dlouhou trasu napříč Asií, opět na svém oblíbeném dopravním prostředku. Tentokrát jede pro ADRU. Svou koloběžku tak nazval Dobroběžka.

Markovo dobrodružství začalo 7. dubna, kdy přiletěl do hlavního města Indie, Nového Dillí, odkud na své červené koloběžce Yedoo Trexx zamířil přes Nepál, Bangladéš, Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodžu a Malajsii do Singapuru. 

V průběhu cesty projede Bangladéš, kde navštíví mimo jiné školy zařazené do programů Adry: BanglaKids a Čalantika, kde stovky dětí studují díky Vám, našim dárcům. Zatímco Marek na své cestě překonává každý den své limity na koloběžce, děti z nejchudších poměrů z Bangladéše bojují každý den o svou budoucnost. Skrze kampaň Dobroběžka se jim proto ve spolupráci s Adrou rozhodl pomoci na cestě za lepším vzděláním.

Díky webu dobrobezka.cz můžete sledovat Markovu cestu v reálném čase na interaktivní mapě, číst si zápisky z cest a prohlížet si jeho krásné fotografie a videa z dronu. Zároveň zde můžete přispět na vzdělání dětí v Bangladéši a dát jim tak šanci chodit do školy i příští rok. Přispěním se zařadíte i do slosování o výhry v podobě dětských koloběžek značky Yedoo, která je generálním partnerem expedice a dalších skvělých cen.

V současné chvíli má Marek v nohách již více než 1 000 km po prašných indických cestách a v srdci spoustu zážitků. Pořádně se zapotil v tropických horkách, okusil pohostinnost místních, strávil noc ve školní tělocvičně či kraví farmě a viděl, jak probíhá loučení s mrtvými ve Váránasí. Všimla si jej dokonce i indická CNN, které poskytl rozhovor. „Koloběžka otevírá dveře, reakce lidí jsou vřelé. Navázání kontaktu s nimi je pak mnohem lehčí,“ vysvětluje Marek s tím, že právě proto tak rád jezdí na tomto dopravním prostředku. Jeho snem je objet na koloběžce celý svět: „Když jsem se na Zemi narodil, chtěl bych její kultury osobně poznat.

Z původní trasy, která vedla z Indie rovnou do Bangladéše, se Marek rozhodl zajet „na otočku“ také do Himalájí: „Spousta lidí mě odrazovalo: nejezdi do Nepálu, obzvlášť do Pokhary. Špatné cesty, vysoké hory. To nepůjde.  A já teď po 23 dnech, ujetých 1452 km jsem tady! V Pokhaře – bráně k Annapurnám.“ Ve velehorách Marek překonal stovky výškových kilometrů a s tím i své vlastní pochyby. Překvapil ovšem i samotné šerpy, kteří nechtěli uvěřit tomu, že se český dobrodruh dostal do výšky 3590 m n. m. na koloběžce.

Z Markových příspěvků na webu Dobroběžky či jeho Facebooku na každého dýchne jeho zápal pro cestování, jeho nezměrná vůle a odhodlání a zároveň pokorná úcta k místním lidem a tradicím. Trable, které při projíždění Asie na neobvyklém dopravním prostředku zažívá, popisuje s nadsázkou a milým humorem, který střídá hlubší zamyšlení nad opravdovostí života lidí nepohlcených konzumní společností.

Markova cesta potrvá přibližně 9 měsíců. Sledujte jej živě na www.dobrobezka.cz a zároveň podpořte Dobroběžku na její cestě za pomocí dětem z Bangladéše.