Ani tři měsíce poté, co tajfun Hayian zpustošil Filipíny, se situace lidí v centrální ostrovní části výrazně nezlepšila. Čtyřiapadesátiletá Betita je živitelkou rodiny. Každý den vstává ve tři hodiny ráno, aby napekla rýžové koláče, které pak prodává na místním trhu. To všechno proto, aby zajistila výdělek pro sebe, pokryla potřeby svého manžela diabetika a zaopatřila své čtyři děti.

Dříve se Betitě dařilo. Výdělky stačily pro celou rodinu. Jenže teď nemá komu koláče prodávat. „Rybářská komunita je bez prostředků. Koupěschopnost se výrazně snížila. Rybáři nemají peníze na základní potraviny,“ líčí smutnou realitu Betita,

Většina lidí z jejího okolí se na rybolov spoléhala jako na hlavní prostředek obživy a teď, když jim tajfun zničil většinu lodí a přístavišť, nemají zdroj příjmů a ocitají se na prahu chudoby.
Problémy Betity však špatnými výdělky nekončí. Dům její rodiny je stejně jako ostatní domy v okolí totálně zničený. Betita s manželem a dětmi teď žije v provizorním přístřešku z ohnutých vlnitých ocelových plechů a plachet, které jim darovali příbuzní a další dárci. Prý je to lepší než situace bezprostředně po katastrofě, když měli lidé k dispozici jen promokavý a málo odolný stan. Přesto ani toto přístřeší není odolné proti dešti nebo proti slunci, které plech nebezpečně rozpaluje.

Situace Betity se nijak neliší od toho, co se stalo mnoha dalším Filipíncům. Ačkoliv ADRA rozdala během tří měsíců po katastrofě humanitární pomoc více než pěti tisícům rodin, jedná se jen o dočasné řešení jejich neutěšené situace. Nejdůležitější je nyní co nejrychleji opravovat čluny.
Prostředky na jejich opravu shromažďují pobočky Adry na celém světě. Nyní naši kolegové, kteří jsou přímo na místě, objíždějí ostrov Panai, monitorují hmotné ztráty na lodích a sjednávají školení, na kterých se rybáři naučí vyrábět odolnější, laminátové čluny. Další projekty, které na Filipínách připravujeme, budou mít rozvojový charakter a jejich cílem je znovu rozpohybovat místní ekonomiku.

ADRA pomáhá od počátku katastrofy

ADRA působí v jedné z nejzasaženějších oblastí – Západních Visajských ostrovech, kde se nachází také ostrov Panai. Počátkem listopadu tu rozdala potravinové balíčky skoro 5 tisícům rodinám, 2 tisíce hygienických sad (kanystr, mýdlo, kartáčky na zuby, ručníky aj.) a zprovoznila 7 čističek vod, ze kterých odebírá vodu zhruba 50 tisíc obyvatel, postavila 16 latrín a buduje další studny. Spolu se zdravotníky z nemocnice v Estancii vyšetřila skoro 1500 žen a dětí a podala jim výživové doplňky.

Čeští dárci věnovali od listopadu na konto veřejní sbírky Adry osm a půl milionu korun. Peníze byly použity především na potravinovou pomoc, hygienické balíčky atd. Dva miliony korun z Česka směřují přímo na program obnovy rybářství. ADRA také poskytne finanční prostředky ženám, které zůstaly bez příjmu. Peníze dostanou jako mzdu za opravu rybářských sítí.

Celkově ADRA podpořila 2 109 domácností, rekonstruuje 503 člunů a zaplatí opravu 1006 rybářských sítí.

Podpořit rybáře můžete i vy:
dms

  • finančním příspěvkem na účet veřejné sbírky organizace ADRA 41594159/0300, variabilní symbol 395
  • zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777 (cena jedné DMS je 30 Kč, ADRA obdrží 28,50 Kč)
  • rychlou platbou přes online bránu:

Žádost o vystavení potvrzení je možné vyplnit zde. Váš dar je daňově odečitatelnou položkou. V případě realizace platby platební bránou není potřeba žádost vyplňovat, ale je nutné vyplnit všechny kontaktní údaje. Děkujeme za pochopení.