Další ročník Ceny Michala Velíška se blíží do finále. Cena nese jméno po střihači TV Nova, který byl zabit v září 2005, když bránil neznámou mladou ženu před násilníkem. Udílením Ceny Michala Velíška chce Nadace ADRA a TV Nova ocenit ty, kteří bez ohledu na vlastní bezpečí neváhali v kritické situaci pomoci druhému člověku. Kdo nakonec 6. prosince cenu obdrží, rozhodne veřejnost. Hlasovat lze až do 2. prosince zde

Finalisté 7. ročníku Ceny Michala Velíška

Petr Pánek (24 let)
V obci Skorkov na Mladoboleslavsku došlo 17. listopadu 2011 před 6. hodinou ráno k výbuchu v kotelně rodinného domku, v němž spala žena (43 let) a dva malí chlapci (8 a 9 let). Po ohlušující explozi se ihned sesula téměř polovina čerstvě zrekonstruovaného domu, a proto se jeho obyvatelé vlastními silami už nemohli dostat do bezpečí. Duchapřítomně jim však přiběhl přes zahradu na pomoc jejich soused, 24letý Petr Pánek. Přistavil si žebřík k altánku, a tak se dostal na poškozené venkovní dřevěné schodiště domu a vnikl dovnitř. Všude prskala elektřina a kvůli prachu nebylo vidět na krok. Po zbytku schodiště nejprve vyvedl obě děti a poté se vrátil pro sousedku. Nikomu se nic vážného nestalo.

Hasiči se vyjádřili, že situace na místě byla životu nebezpečná tím, že výbuchem se obnažily elektrické kabely a všude byla voda ze zdevastované expanzní nádrže kotle. Hrozilo zřícení zbývající části domu. Petr svůj hrdinský čin nepovažuje za nic mimořádného. „To by udělal přeci každý“, řekl. Nejvíce se bál toho, že v ruinách domu nenajde už nikoho živého.

Lenka Slavíková (38 let)
Z pokusu o vraždu a braní rukojmí obvinila policie čtyřiadvacetiletou ženu, která 22. května 2012 v jedné z havířovských základních škol pobodala družinářku a poté přes hodinu věznila malou školačku.

V ten osudný den asi hodinu po poledni přišla do školní jídelny neznámá žena a chtěla si odvést jednoho z žáků. Když vychovatelka Lenka Slavíková (38 let) viděla, že nejde o matku žádného z přítomných dětí, důrazně se proti jejímu počínání ohradila. Žena však vytáhla nůž a bezbrannou družinářku začala bodat. Lenka použila sebe jako štít, aby ochránila děti. Těm se, až na jednu prvňačku, podařilo utéct. Poté, co družinářka klesla na zem, odvlekla útočnice holčičku rychle z jídelny a zavřela se s ní do kanceláře školy. Po marném vyjednávání policie zakročila proti únoskyni zásahová jednotka a malou školačku vysvobodila. Při zákroku nebyl nikdo zraněn, ale holčička utrpěla silný šok. Družinářka byla hospitalizovaná na JIP v místní nemocnici s mnoha bodnými a řeznými ranami, kterým dominovala zranění na břichu, hlavě a zádech. Útočnice byla po výslechu převezena na vyšetření do psychiatrické léčebny. Lenka je dnes už v pořádku a dál vykonává svou práci ve školní družině. Pozornosti médií se však vyhýbá. „Byla to přirozená reakce při obraně dětí … žádná šance na přemýšlení,“ uvedla.

Pavla Talířová (39 let) a Mirza Crnovršanin (25 let)
Ve večerních hodinách 3. října 2011 došlo v obci Římov na Českobudějovicku k pokusu o vraždu muže ve středním věku. Na zahradě, poblíž místa činu, byla Pavla Talířová (39 let) se svým přítelem Mirzou Crnovršaninem (25 let). Nejdříve uslyšeli volání o pomoc a následně uviděli neznámého útočníka, jak bodá nožem jejich souseda. Bylo nepochybné, že bez cizí pomoci nemá šanci útok přežít. Mirza se proto bez rozmýšlení a jen s holýma rukama pokusil ozbrojeného násilníka zadržet. Ten se mu však po chvíli vysmekl a pokusil se utéct. Pavla neztratila duchapřítomnost a srazila stále ozbrojeného pachatele na zem. Mirzovi se pak podařilo držet pachatele až do příjezdu policie. Mezitím Pavla s pomocí sousedů přivolala záchrannou službu a ošetřovala raněného. Měl probodnutou levou plíci a 32 bodných ran po celém těle. Záchranáři později řekli, že přežil zázrakem a jen díky svým zachráncům.

„Myslím si, že jsme neudělali nic mimořádného, že by to udělal každý, kdo by se ocitl v podobné situaci. V tu chvíli jsem si vůbec neuvědomovala, že riskujeme vlastní životy, člověk chce jenom pomoci,“ řekla Pavla. „Čas do příjezdu policie se nekonečně vlekl. Připadalo mi to snad jako hodina, i když ve skutečnosti tam policisté dorazili za chvíli,“ dodal Mirza, který se zabývá bojovým uměním.

ZAUJAL VÁS NĚKTERÝ Z PŘÍBĚHŮ? HLASUJTE PRO NĚJ ZDE. 

PŘÍBĚHY FINALISTŮ LZE ZHLÉDNOUT V ARCHIVU POŘADU TV NOVA STŘEPINY. 

Na Cenu Michala Velíška může být nominován každý, kdo není profesionální záchranářem, policistou, hasičem nebo lékařem, a v posledních 12 měsících zachránil svým činem lidský život. Letos lidé nominovali 40 příběhů, tři finalisty z nich vybral Výbor Ceny Michala Velíška.

7. ročník Ceny Michala Velíška vyvrcholí vyhlášením vítěze 6. prosince 2012 ve 13 hodin v representačních místnostech primátora hl. Prahy na Mariánském náměstí v Praze. Předání ceny bude předcházet i tradiční seminář Nadace ADRA, letos s tématem „Odvaha svědčit“.  Seminář je zdarma a přihlásit na něj se lze zde.

Cílem dlouhodobé kampaně „Hrdinové mezi námi“, jehož je udílení Ceny Michala Velíška součástí, je zviditelnit postoje slušnosti, odvahy a statečnosti, které by neměly chybět v chování každého z nás. Nad tímto projektem přijala patronát paní Iva Velíšková a záštitu převzal primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Mediálním partnerem projektu jsou portály nova.czTN.cz